Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 547/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie:
Skład
Sędzia WSA Bogdan Wolski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 lipca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z wniosku T. S., Z. D., W. B., T. S., J. S., W. S. i G. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 547/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę T. S., Z. D., W. B., T. S., J. S., W. S. i G. S. na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość.

Powodem odrzucenia przez Sąd wskazanej skargi było wniesienie jej z przekroczeniem terminu określonego w art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Z akt sprawy wynika bowiem, że w dniu 6 marca 2009 r. zaskarżone postanowienie zostało doręczone T. S. jako stronie postępowania i jako pełnomocnikowi Z. D., W. B., T. S., J. S., W. S. i G. S. Wobec powyższego ostatnim dniem terminu do wniesienia skargi przez w/w był dzień 6 kwietnia 2009 r.

W dniu 9 lipca 2009 r. T. S. w imieniu własnym i pozostałych skarżących złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia przedmiotowej skargi. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że uchybienie terminu do wniesienia skargi nastąpiło z powodu nieprzewidzianych przyczyn losowych, gdyż bezpośrednio przed upływem terminu to jest w niedzielę dnia 5 kwietnia 2009 r. zachorowała jego [...] letnia teściowa, cierpiąca na [...]. Sytuacja z udzielaniem jej pomocy lekarskiej w niedzielę była bardzo trudna. Dopiero 6 kwietnia 2009 r. wieczorem udało się ustabilizować stan zdrowia teściowej. Okazało się jednak, że jest za późno na wysłanie sporządzonej skargi do Sądu, gdyż minęła godz. 20.00 i wszystkie urzędy pocztowe były już zamknięte. Wobec tego skarga została nadana dopiero w dniu 7 kwietnia 2009 r.

Ponadto T. S. we wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia przedmiotowej skargi wskazał, iż nie do końca jest przekonany o uchybieniu terminu do jej wniesienia, gdyż zaskarżone postanowienie zostało mu doręczone w dniu 6 marca 2009 r. i dzień ten nie powinien być liczony do terminu wniesienia skargi, ponieważ stosownie do art. 111 § 2 KC " jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym zdarzenie to nastąpiło".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Stosownie do art. 88 powołanej ustawy spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Termin do złożenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu liczy się od ustania przyczyny uchybienia terminu, a ta w niniejszej sprawie ustała niewątpliwie w dniu 7 kwietnia 2009 r., kiedy T. S. nadał w Urzędzie Pocztowym [...] przedmiotową skargę. Wniosek o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia skargi złożył natomiast w dniu 9 lipca 2009 r., a więc znacznie po ustaniu przyczyny uchybienia terminowi do jej wniesienia. Fakt ten czyni w/w wniosek spóźnionym, gdyż ostatnim dniem do jego złożenia był dzień 14 kwietnia 2009 r. Przy czym zaznaczyć należy, iż siedmiodniowy termin do złożenia wniosku jest ustawowym terminem procesowym zawitym, którego przekroczenie rodzi ujemne dla strony skutki prawne.

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 88 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 czerwca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.