Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2009 r. - którego odpis doręczono skarżącej osobiście w dniu 17 grudnia 2009 r. - wezwano stronę do uiszczenia w terminie 7 dni wpisu sądowego w kwocie 100,00 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Pismem nadanym w placówce pocztowej w dniu 28 grudnia 2009 r. strona wniosła o zwolnienie jej z opłaty sądowej od skargi w wysokości 100,00 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej upsa, od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są: skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Natomiast w myśl art. 220 § 1 upsa sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 3 art. 220 upsa, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Rygor pozostawienia pisma bez rozpoznania nie dotyczy jednak skargi, bowiem należy ona do katalogu pism kwalifikowanych. W tej sytuacji skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 upsa.
W rozpoznawanej sprawie, z akt sprawy wynika, że odpis zarządzenia z dnia 10 grudnia 2009 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi został prawidłowo doręczony skarżącej w dniu 17 grudnia 2009 r. Ostatni dzień ustawowego terminu na uiszczenie wpisu sądowego upłynął zatem w dniu 24 grudnia 2009 r. Skarżąca natomiast – pomimo prawidłowego pouczenia - nie uiściła wymaganej opłaty w terminie.
Końcowo wspomnieć należy, że nie wywołuje oczekiwanych przez skarżącą skutków prawnych jej wniosek o zwolnienie z opłaty sądowej, gdyż został wniesiony po upływie terminu do jej uiszczenia (tj. w dniu 28 grudnia 2009 r.).
Z tych względów, w oparciu o art. 220 § 3 upsa, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł jak w sentencji.