Uzasadnienie
Z. M. wniosła o zwolnienie od ponoszenia kosztów procesu. Zarządzeniem Referendarza sądowego z dnia [...] marca 2010 r. wniosek o przyznanie prawa pomocy pozostawiono bez rozpoznania z uwagi na nieuzupełnienie braku formalnego wniosku w wyznaczonym terminie.
Pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r., złożonym osobiście w siedzibie tutejszego Sądu w dniu [...] kwietnia 2010 r., strona ponownie wniosła o zwolnienie od kosztów procesu. W związku z treścią pisma, zostało ono potraktowane jako sprzeciw od wymienionego wyżej zarządzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), od postanowień i zarządzeń wydanych przez referendarza sądowego w postępowaniu o przyznanie prawa pomocy strona może wnieść sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Natomiast zgodnie z art. 259 § 2 powołanej ustawy procesowej, sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym
W niniejszej sprawie zarządzenie Referendarza sądowego o pozostawieniu wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania zostało doręczone skutecznie osobie uprawnionej do odbierania przesyłek w dniu 6 kwietnia 2010 r. Termin do wniesienia sprzeciwu upływał zatem z dniem 13 kwietnia 2010 r. W związku z tym sprzeciw wniesiony przez stronę 15 kwietnia 2010 r. należało uznać za spóźniony.
Wobec powyższego, w oparciu o przedstawione okoliczności oraz przytoczoną wyżej regulację, postanowiono jak w sentencji.