Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 20 maja 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Maria Serafin-Kosowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 maja 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. Z. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego polegającą na niewydaniu decyzji w sprawie z odwołania od upomnienia Wójta Gminy z dnia 20 października 2008 r., nr [...] p o s t a n a w i a odrzucić wniosek A. Z. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 maja 2009 r. (data nadania: 13 maja 2009 r.) pełnomocnik skarżącego A. Z., doradca podatkowy ustanowiony w urzędu, wystąpił o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09, którym odrzucono skargę A. Z. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącego stwierdził, iż pełnomocnictwo do występowania w sprawie zostało mu przez stronę udzielone 22 kwietnia 2009 r. i doręczone w dniu 27 kwietnia 2009r. Jednakże dopiero 4 maja 2009 r., tj. po otrzymaniu postanowienia z 27 lutego 2009r. wraz z uzasadnieniem, mógł zapoznać się z rozstrzygnięciem sądu. Uchybienie terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej było przez niego niezawinione w rozumieniu art. 87 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm./ - powoływanej dalej jako p.p.s.a. - uważa, że termin powinien zostać przywrócony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Stosownie do art. 86 § 1 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 p.p.s.a.). W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2 p.p.s.a.). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 p.p.s.a.) – w niniejszym przypadku do przedmiotowego wniosku nie została dołączona skarga kasacyjna.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09 zostało skarżącemu doręczone 3 marca 2009r. i od tego też dnia rozpoczął biec 30-dniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej. Doradca podatkowy A. Ś., w wykonaniu postanowienia referendarza sądowego z dnia 18 marca 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09 (data doręczenia skarżącemu: 24 marca 2009 r.), został wyznaczony przez Krajową Radę Doradców Podatkowych jako pełnomocnik skarżącego pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. i pismo to zostało przez Sąd doręczone wyznaczonemu doradcy w dniu 20 kwietnia 2009r., zaś pełnomocnictwa skarżący udzielił temuż doradcy w dniu 22 kwietnia 2009 r., doręczając je pełnomocnikowi – według twierdzeń tegoż pełnomocnika- w dniu 27 kwietnia 2009 r. Mocodawca przekazał pełnomocnikowi dodatkowo odpis postanowienia o odrzuceniu skargi w dniu 4 maja 2009 r. – również według twierdzeń tegoż pełnomocnika.

W rozpatrywanej sprawie uchybiony został 7-dniowy termin na złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej określony w art. 87 § 1 p.p.s.a. Jak przyznał pełnomocnik skarżącego we wniosku, z postanowieniem o odrzuceniu skargi oraz jego uzasadnieniem zapoznał się w dniu 4 maja 2009 r. Wówczas też ustała przyczyna stanowiąca przeszkodę w sporządzeniu skargi kasacyjnej stosownie do wymogów art. 175 § 1 i 3 pkt 1 p.p.s.a. Termin 7-dniowy upłynął więc 11 maja 2009 r. (poniedziałek), zaś wniosek o przywrócenie uchybionego terminu złożono za pośrednictwem poczty w dniu 13 maja 2009 r.

Z wyłożonych powodów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, działając na podstawie art. 88 w związku z art. 87 § 1 i 16 § 2 p.p.s.a. orzekł o odrzuceniu przedmiotowego wniosku jako spóźnionego.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 czerwca 2009 r., dokument z 18 marca 2009 r., dokument z 27 lutego 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.