Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 20 maja 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił wniosek AZ o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia tego Sądu z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. akt I SAB/Rz 1/09. Postanowienie to zostało doręczone pełnomocnikowi AZ w dniu 25 maja 2009 r.
Od postanowienia tego AZ złożył zażalenie, nadając je 9 czerwca 2009 r. w Urzędzie Pocztowym w K..
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. O terminie i sposobie wniesienia zażalenia AZ został prawidłowo pouczony. Pomimo tego, zażalenie wniósł w dniu 9 czerwca 2009 r., tj. z uchybieniem terminu na dokonanie tej czynności, który upłynął w dniu 2 czerwca 2009 r. (wtorek). Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu.
Z przedstawionych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.