Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 24 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SAB/Wa 196/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Joanna Skiba przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 24 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2009 r., sygn. akt I SAB/Wa 196/09
Sprawa
w sprawie ze skargi M. S. na bezczynność Ministra Edukacji Narodowej w przedmiocie rozpoznania odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 3 września 2009 r., sygn. akt I SAB/Wa 196/09 umorzył postępowanie sądowe w sprawie ze skargi M.S. na bezczynność Ministra Edukacji Narodowej w przedmiocie rozpatrzenia odwołania z dnia 24 lipca 2008 r. od decyzji [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w sprawie wykreślenia z rejestru niepublicznej placówki doskonalenia nauczycieli o nazwie "[...]" z siedzibą w P. Postanowienie to wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o przysługującym prawie do wniesienia skargi kasacyjnej zostało uznane za skutecznie doręczone skarżącej z dniem 29 września 2009 r. (k-34).

Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 29 października 2009r.

Na powyższe postanowienie skarżąca M.S. w dniu 8 września 2017r. (data złożenia pisma w administracji zakładu karnego) wniosła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zarządzeniem z dnia 30 stycznia 2018 r. wezwano M.S. do jednoznacznego sprecyzowania powyższego pisma poprzez wskazanie, czy przedmiotowe pismo stanowi zażalenie czy skargę kasacyjną na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2009 r.

Pismem z dnia 20 lutego 2018 r. (k-97) skarżąca sprecyzowała, iż pismem z dnia 8 września 2017 r. wniosła zażalenie na w/w postanowienie Sadu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Jak wskazano powyżej, w sprawie niniejszej strona skarżąca wniosła zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie umarzające postępowanie sądowe.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że jak wynika z § 1 art. 194 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – dalej "ppsa" w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania zaskarżonego postanowienia, zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia, których przedmiotem jest:

  1. 1) przekazanie sprawy innemu sądowi administracyjnemu;
  2. 2) wstrzymanie lub odmowa wstrzymania wykonania decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności, o których mowa w art. 61;
  3. 3) zawieszenie postępowania i odmowa podjęcia zawieszonego postępowania;
  4. 4) odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku;
  5. 5) sprostowanie lub wykładnia orzeczenia albo ich odmowa;
  6. 6) oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego;
  7. 7) odrzucenie skargi kasacyjnej;
  8. 8) odrzucenie zażalenia;
  9. 9) zwrot kosztów postępowania, jeżeli strona nie wnosi skargi kasacyjnej;
  10. 10) ukaranie grzywną.

Z powyższego wynika, że postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego nie mieściło się w katalogu postanowień, od których przysługiwało w tym czasie zażalenie. Od postanowienia takiego przysługiwała bowiem zgodnie z przepisem art. 173 ppsa w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania zaskarżonego postanowienia skarga kasacyjna, będąca środkiem zaskarżenia bardziej sformalizowanym.

Wskazać należy, że sporządzenie i wniesienie zażalenia na orzeczenie wojewódzkiego sądu administracyjnego, od którego przysługuje skarga kasacyjna, a nie zażalenie, wywołuje ten skutek, że zażalenie takie jest niedopuszczalne i podlega odrzuceniu (por. postanowienie NSA z dnia 13.12.2004 r. sygn. akt FZ 383/04).

Ponadto w myśl art. 178 ustawy wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie (skargę kasacyjną) wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne. W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 29 października 2009 r., zaś pismo skarżącej sprecyzowane jako zażalenie wniesione zostało w dniu 8 września 2017 r. (data złożenia pisma w administracji zakładu karnego).

Mając powyższe na względzie Sąd na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ppsa, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 września 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.