Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 lutego 2010 r., sygn. akt I SAB/Wa 210/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Bogdan Wolski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia W. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. akt I SAB/Wa 210/09 odrzucające skargę kasacyjną
Sprawa
w sprawie ze skargi W. K. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie nierozpatrzenia skargi obywatelskiej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

W postanowieniu z dnia 20 stycznia 2010 r. Sąd odrzucił skargę kasacyjną W. K. od postanowienia Sądu z dnia 17 września 2009 r. odrzucającego skargę W. K. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie nierozpatrzenia skargi

Postanowienie z dnia 20 stycznia 2010 r. wraz z uzasadnieniem doręczone zostało profesjonalnemu pełnomocnikowi skarżącego w dniu 27 stycznia 2009 r.

W. K. wniósł zażalenie na powyższe postanowienia, które zostało nadane listem poleconym w dniu 15 lutego 2010 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

W świetle powyższego, na podstawie art. 194 § 1 pkt 7 i art. 177 § 1 w związku z art. 197 § 2 oraz art. 194 § 2 tej ustawy, na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej wnosi się zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu kwestionowanego postanowienia wraz z uzasadnieniem. Natomiast z art. 194 § 4 powołanej ustawy wynika, że zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej, powinno być bezwzględnie sporządzone przez podmiot mający status profesjonalnego pełnomocnika, będącego adwokatem lub radcą prawnym. Skarżący wniósł zażalenie sporządzone przez niego osobiście, a więc z naruszeniem art. 194 § 4 powyższej ustawy.

Postanowienie Sądu z dnia 20 stycznia 2010 r. odrzucające skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącego otrzymał w dniu 27 stycznia 2010 r. Zatem termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 3 lutego 2010 r., zaś skarżący wniósł zażalenie dopiero w dniu 15 lutego 2010 r. (data stempla pocztowego). Wobec tego należy stwierdzić, że zażalenie zostało także wniesione z uchybieniem siedmiodniowego terminu, określonego w art. 194 § 2 ustawy.

Z powyższych względów Sąd, w oparciu o art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 marca 2010 r., dokument z 15 lutego 2010 r., dokument z 20 stycznia 2010 r., dokument z 16 listopada 2009 r., dokument z 17 września 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.