Uzasadnienie
B. K. i T. S., w imieniu swoim oraz w imieniu grupy mieszkańców: A.A.-Z.Z., wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Gminy Somonino z dnia 29 lutego 2012 r., nr XIII/107/12, w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Wyczechowo. Skarga ta wniesiona została w imieniu skarżących B. K. i T. S. przez profesjonalnego pełnomocnika na podstawie załączonych do skargi pełnomocnictw.
Z uwagi na to, że grupa mieszkańców gminy nie ma zdolności sądowej, o której mowa w art. 25 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329), zwanej dalej p.p.s.a., skarżącymi w niniejszej sprawie uczyniono oprócz wnoszących skargę również wszystkich mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na ich reprezentację. Zgodnie bowiem z treścią art. 101 ust. 2a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r., poz. 559 ze zm.) skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę. Jednakże, z uwagi na to, że grupa mieszkańców gminy nie ma zdolności sądowej, to stronami skarżącymi winno się uczynić wszystkich wyrażających na to zgodę mieszkańców, jako osoby fizyczne, które z mocy art. 25 § 1 p.p.s.a. posiadają zdolność sądową (zob. wyrok NSA z 28 kwietnia 2016 r., II OSK 2247/14, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
W sprawie takiej za skarżących należy potraktować wszystkie osoby fizyczne, które zostały wskazane w skardze, jako udzielające zgody na wniesienie skargi w ich imieniu (zob. postanowienie NSA z 8 lutego 2017 r., II OZ 137/17; wyrok NSA z dnia 31 maja 2016 r., II OSK 2562/14), dostępne https://orzeczenia.nsa.gov.pl). W takim przypadku relacje zachodzące pomiędzy podmiotami składającymi wspólną skargę bądź skargi indywidualne połączone do wspólnego rozpoznania przez sąd przesądzać będą z reguły o powstaniu w tym procesie współuczestnictwa formalnego, gdyż naruszenia interesu prawnego, stanowiące podstawę legitymacji skargowej, odnosić się będą indywidualnie do sfery prawnej każdego z tych podmiotów (por. B. Barut – Skupień, Współuczestnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym i sądowoadministracyjnym, Warszawa 2014, s. 83).
Postanowieniem z dnia 20 lipca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę B.B.-W.W. z powodu nieusunięcia braków formalnych skargi.
Skardze wniesionej w niniejszej sprawie przez C.C.-U.U. nadano dalszy bieg.
W związku z tym zarządzeniem Przewodniczącej II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 lipca 2022 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej C.C.-U.U. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w łącznej kwocie 2700 złotych (9 x 300 złotych) w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem jej odrzucenia. Niniejsze wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 27 lipca 2022 r. (k. 156 akt).
Z notatki urzędowej z dnia 18 sierpnia 2022 r., sporządzonej przez Oddział Finansowo – Księgowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, na podstawie rejestru dochodów budżetowych oraz kwitariusza przychodowego stwierdzono, że w okresie od dnia 29 lutego 2022 r. do dnia 17 sierpnia 2022 r. skarżący w osobach C.C.-U.U. nie uiścili wpisu sądowego od skargi każdy po 300 zł, łącznie 2400 złotych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Skarga C.C.-U.U. podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 329), zwanej dalej p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Zgodnie z potwierdzeniem odbioru, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi wraz ze stosownym pouczeniem o skutkach niedokonania tej czynności, zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 27 lipca 2022 r. Termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął w dniu 3 sierpnia 2022 r. Spośród wezwanych stron w wyznaczonym terminie wpis uiścił tylko T. S. (k. 170 akt) i M.K. (k. 171 akt).
Z akt sprawy wynika, że pozostali skarżący wezwani do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości po 300 zł każdy nie dokonali takiej wpłaty. Na podstawie rejestru dochodów budżetowych i kwitariusza przychodowego potwierdzono, że w wyznaczonym terminie ani do dnia 17 sierpnia 2022 r. wskazani skarżący nie dokonali wpłaty wpisu sądowego od skargi.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., odrzucił skargę C.C.-U.U..
Skardze wniesionej w niniejszej sprawie przez B. K., T. S. i M.K. zostanie nadany dalszy bieg.