Uzasadnienie
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, postanowieniem z 08 stycznia 2016r., odmówił skarżącym E. i L. M. przyznania prawa pomocy.
Powyższe postanowienie skierowane do obojga wnioskodawców odebrał osobiście skarżący w dniu 18 stycznia 2016r. (k. 56, 57 akt sądowych). Wnioskodawcy zostali jednocześnie pouczeni o przysługującym środku zaskarżenia orzeczenia referendarza oraz o trybie jego wniesienia, a także o skutkach uchybienia terminu do złożenia sprzeciwu (k. 54, 55 akt).
W dniu 29 stycznia 2016r. wnioskodawcy oddzielnie nadali na poczcie pisma zawierające sprzeciwy od powyższego postanowienia referendarza sądowego. Zaskarżyli postanowienie i zarzucili, że jest ono nietrafne. Wskazali jedynie, że zdaniem skarżących ich sytuacja finansowa i majątkowa nie pozwala na pokrycie kosztów niniejszego postępowania. Dlatego wnoszą o uwzględnienie sprzeciwów.
Zgodnie z treścią przepisu art. 259 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), dalej "P.p.s.a." od zarządzeń i postanowień referendarza sądowego można wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia orzeczenia. Sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym (art. 259 §2 P.p.s.a.).
W niniejszej sprawie wnioskodawcy złożyli sprzeciwy od orzeczenia referendarza sądowego po upływnie ustawowego terminu do jego wniesienia. Postanowienie w przedmiocie prawa pomocy odebrali w dniu 18 stycznia 2016r. zatem 7-dniowy termin do złożenia sprzeciwu mijał z końcem 25 stycznia 2016r. (poniedziałek). Skarżący wnieśli natomiast sprzeciwy w dniu 29 stycznia 2016r., zatem po upływie ustawowego terminu do wniesienia tego środka.
Mając powyższe na względzie na podstawie art. 259 §2 P.p.s.a. Sąd odrzucił oba sprzeciwy skarżących, jak orzeczono w postanowieniu.
/-/ E. Brychcy