Uzasadnienie
Skarżąca D. K. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję wydaną w dniu [...] przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta w sprawie odmowy przyznania pomocy finansowej w postaci zasiłku celowego. W skardze zawarła jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Decyzja Kolegium z dnia [...] została skarżącej prawidłowo doręczona dniu 8 grudnia 2008r. wraz z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Skarga została nadana w placówce pocztowej w dniu 12 stycznia 2009r.
Zgodnie z treścią przepisu art. 53 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zaskarżona decyzja została doręczona w dniu 8 grudnia 2008r. zatem termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 7 stycznia 2009r. Skarga została wniesiona za pośrednictwem organu II instancji w dniu 12 stycznia 2009r., więc po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia.
Skarżąca pomimo pouczenia ostatecznie podtrzymała swój wniosek z dnia 10 marca 2009r. o cofnięcie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W konsekwencji postanowieniem z dnia 28 maja 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu umorzył postępowania wszczęte z wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
W tym stanie rzeczy przyjąć należy, że skarga na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] została złożona po terminie, co skutkować musi jej odrzuceniem (art. 58 §1 pkt 2 cytowanej ustawy).
Wobec powyższego na podstawie art. 58 §1 pkt 2 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono, jak w postanowieniu.
/-/ E. Brychcy
BR