Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z dnia 6 września 2016 r. odrzucił zażalenie S. Z. złożone od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1570/15 oddalającego odwołanie wyżej wymienionego od zarządzenia Przewodniczącego składu orzekającego z dnia 27 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1570/15 odmawiającego sprostowania i uzupełnienia protokołu rozprawy z dnia 15 czerwca 2016 r.
Odpis powyższego postanowienia został doręczony stronom, w tym m. in. S. Z. W otwartym terminie do wniesienia środka zaskarżenia wyżej wymieniony złożył zażalenie na opisane na wstępie postanowienie z dnia 6 września 2016 r.
Z uwagi na braki formalne i fiskalne środka zaskarżenia, zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału II z dnia 12 i 14 września 2016 r. S. Z. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł (słownie: sto złotych) oraz do nadesłania 1 egzemplarza odpisu zażalenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Wezwanie to wysłane zostało na wskazany w zażaleniu adres i odebrane w dniu 16 września 2016 r.
W dniu 19 września 2016 r. uiszczono żądany wpis. Natomiast mimo upływu wyznaczonego terminu, który w okolicznościach sprawy mijał z dniem 23 września 2016 r., nie nadesłano żądanego odpisu zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm. - zwanej dalej "P.p.s.a.") - zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.
Natomiast art. 47 § 1 P.p.s.a. stanowi, że do pisma strony (w tym wypadku zażalenia) należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom postępowania.
W doktrynie i orzecznictwie ugruntował się pogląd, że do zadań sądu pierwszej instancji po wpłynięciu środka odwoławczego należy zbadanie czy środek odwoławczy odpowiada wymogom formalnym oraz czy został uiszczony wpis.
W razie potrzeby ten Sąd wzywa do usunięcia braków formalnych i uiszczenia wpisu. Jeśli zaś wskazane uchybienia nie zostaną w wyznaczonym terminie usunięte, albo z innych względów środek odwoławczy jest niedopuszczalny czy też wniesiony po terminie, sąd pierwszej instancji decyduje o jego odrzuceniu" – (postanowienie NSA w Warszawie z dnia 31.01.2005r., sygn. FZ 505/2004 - system informacji prawniczej LexPolonica nr 420584).
Zgodnie z odesłaniem zawartym w przepisie art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. W związku z tym po myśli art. 178 P.p.s.a. Sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. zawiera dyspozycję zgodnie z którą zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez Sąd.
W niniejszej sprawie z uwagi na braki formalne i fiskalne tj. niedołączenie 1 odpisu zażalenia oraz nieuiszczenie wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł, skarżący, został wezwany do uzupełnienia tychże braków. Do wezwań dołączono stosowne pouczenie, że procesową konsekwencją ich niewykonania, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, będzie odrzucenie zażalenia.
Jak wynika z akt sprawy skarżący, w zakreślonym siedmiodniowym terminie, uiścił wpis, nie nadesłał natomiast żądanego odpisu zażalenia. Z powyższego zatem wynika, że S. Z. mimo prawidłowego wezwania o uzupełnienie wskazanego braku formalnego zażalenia oraz pouczenia o konsekwencjach grożących w razie niedokonania tej czynności nie uczynił zadość wezwaniu.
Z tych też względów Sąd działając na podstawie art. 194 § 3 i art. 197 § 2 w zw. z art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.