Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 11 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SWSA Piotr Godlewski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu M. C. i J. C.
Od orzeczenia
od postanowienia referendarza sądowego z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15 o umorzeniu postępowania w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych i odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata
Sprawa
w sprawie z ich skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego - postanawia - odrzucić sprzeciw.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 1600/15 referendarz sądowy po rozpoznaniu wniosku M. C. i J. C. umorzył postępowanie w przedmiocie zwolnienia wnioskodawców od kosztów sądowych (pkt I) oraz odmówił przyznania wnioskodawcom prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.

Odpis powyższego postanowienia wraz z pismem z dnia 22 grudnia 2016 r., w którym zawarte zostało pouczenie o przysługującym środku zaskarżenia oraz o terminie i sposobie jego wniesienia, został doręczony obu wnioskodawcom w dniu 27 grudnia 2016 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 81 i 82 akt sądowych).

W dniu 5 stycznia 2017 r. (data złożenia pisma w siedzibie tut. Sądu) M. C. i J. C. złożyli sprzeciw na powyższe postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm. – określanej dalej jako "P.p.s.a."), od zarządzeń i postanowień o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8 P.p.s.a., strona może wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia.

Natomiast stosownie do art. 259 § 2 P.p.s.a. sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Z powyższego wynika, że procesową konsekwencją złożenia środka zaskarżenia, jakim jest sprzeciw, po terminie jest konieczność jego odrzucenia.

Biorąc pod uwagę okoliczności niniejszej sprawy stwierdzić należy, że sprzeciw M. C. i J. C. podlega odrzuceniu.

Jak wcześniej wykazano odpis postanowienia referendarza sądowego z dnia 22 grudnia 2016 r. doręczony został obu stronom wnioskującym w dniu 27 grudnia 2016 r. (co wynika z zalegających w aktach zwrotnych potwierdzeniach odbioru – k. 81 i 82 akt sądowych). Termin do wniesienia środka zaskarżenia upływał w dniu 3 stycznia 2017 r. Tymczasem sprzeciw nadany został złożony w siedzibie tut. Sądu w dniu 5 stycznia 2017 r., a więc już po ustawowym siedmiodniowym terminie.

Wnioskodawcy nie złożyli także wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 259 § 2 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 lipca 2017 r., dokument z 2 czerwca 2017 r., dokument z 10 maja 2017 r., dokument z 4 kwietnia 2017 r., dokument z 6 marca 2017 r., dokument z 22 grudnia 2016 r., dokument z 13 lipca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.