Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 2 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Piotr Godlewski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. C. i J. C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15 odrzucające wniosek M. C. i J. C. o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu
Od orzeczenia
od postanowienia referendarza sądowego z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15 o umorzeniu postępowania w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych i odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata
Sprawa
w sprawie z ich skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego - postanawia - odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z dnia 6 marca 2017 r. odrzucił wniosek M. C. i J. C. o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1600/15 o umorzeniu postępowania w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych i odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata.

Odpis powyższego postanowienia został doręczony stronom, w tym m. in. M. C. i J. C. W otwartym terminie do wniesienia środka zaskarżenia wyżej wymienieni złożyli zażalenie na opisane na wstępie postanowienie z dnia [...] marca 2017 r.

Z uwagi na braki formalne środka zaskarżenia, zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 16 marca 2017 r. M. C. i J. C. zostali wezwani do solidarnego nadesłania 1 egzemplarza odpisu zażalenia własnoręcznie podpisanego lub potwierdzonego za zgodność z oryginałem, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia. W wezwaniu tym zawarto pouczenie, że usunięcie braków formalnych przez jednego ze skarżących będzie równoznaczne z usunięciem braków formalnych przez pozostałych skarżących.

Wezwania te wysłane zostały wyżej wymienionym na wskazany w zażaleniu adres i odebrane w dniu 21 marca 2017 r. przez J. C. Mimo upływu wyznaczonego terminu, który w okolicznościach sprawy mijał z dniem 28 marca 2017 r., nie nadesłano żądanego odpisu zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm. - zwanej dalej "P.p.s.a.") - zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.

Natomiast art. 47 § 1 P.p.s.a. stanowi, że do pisma strony (w tym wypadku zażalenia) należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom postępowania.

W doktrynie i orzecznictwie ugruntował się pogląd, że do zadań sądu pierwszej instancji po wpłynięciu środka odwoławczego należy zbadanie czy środek odwoławczy odpowiada wymogom formalnym oraz czy został uiszczony wpis.

W razie potrzeby ten Sąd wzywa do usunięcia braków formalnych i uiszczenia wpisu. Jeśli zaś wskazane uchybienia nie zostaną w wyznaczonym terminie usunięte, albo z innych względów środek odwoławczy jest niedopuszczalny czy też wniesiony po terminie, sąd pierwszej instancji decyduje o jego odrzuceniu" – (postanowienie NSA w Warszawie z dnia 31.01.2005r., sygn. FZ 505/2004 - system informacji prawniczej LexPolonica nr 420584).

Zgodnie z odesłaniem zawartym w przepisie art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. W związku z tym po myśli art. 178 P.p.s.a. Sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie z uwagi na braki formalne tj. niedołączenie 1 odpisu zażalenia skarżący, zostali wezwani do uzupełnienia tego braku. Do wezwań dołączono stosowne pouczenie, że procesową konsekwencją ich niewykonania, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, będzie odrzucenie zażalenia.

Jak wynika z akt sprawy skarżący, w zakreślonym siedmiodniowym terminie, nie nadesłali żądanego odpisu zażalenia. Z powyższego zatem wynika, że M. C. i J. C. mimo prawidłowego wezwania o uzupełnienie wskazanego braku formalnego zażalenia oraz pouczenia o konsekwencjach grożących w razie niedokonania tej czynności nie uczynili zadość wezwaniu.

Z tych też względów Sąd działając na podstawie art. 194 § 3 i art. 197 § 2 w zw. z art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 lipca 2017 r., dokument z 10 maja 2017 r., dokument z 4 kwietnia 2017 r., dokument z 6 marca 2017 r., dokument z 11 stycznia 2017 r., dokument z 22 grudnia 2016 r., dokument z 13 lipca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.