Uzasadnienie
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29.10.2009 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę J. T. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...].03.2009 r. nr [...] zwalniającą skarżącego ze służby w Policji. Wskazany wyrok jest prawomocny od dnia 5.01.2010 r.
W dniu 4.01.2010 r. wpłynął do Sądu wniosek skarżącego, sporządzony na urzędowym formularzu o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia radcy prawnego. Postanowieniem z dnia 17.02.2010 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie odmówił przyznania J. T. prawa pomocy w zakresie objętym wnioskiem.
Wymienione postanowienie wraz z pouczeniem o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, doręczono skarżącemu w sposób zastępczy, odbiór przesyłki potwierdziła w dniu 23.02.2010 r. babka skarżącego /domownik/.
Sprzeciw na postanowienie referendarza sądowego został złożony w Biurze Podawczym Sądu w dniu 3.03.2010 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Z przepisów art. 259 § 1 i 2 w zw. z art. 258 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153, poz. 1270, ze zm./, zwanej dalej skrótem p.p.s.a. wynika, że na postanowienie wydane przez referendarza sądowego w sprawie prawa pomocy przysługuje sprzeciw prawa pomocy przysługuje sprzeciw do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Sprzeciw wniesiony po upływie terminu Sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.
Z części opisowej niniejszego postanowienia wynika, że postanowienie którego dotyczy wniesiony sprzeciw zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 23.02.2010 r., a sprzeciw został złożony w Sądzie w dniu 3.03.2002 r.
Termin 7-dniowy upłynął z dniem 2.03.2010 r. /wtorek/, zatem sprzeciw został wniesiony z jednodniowym przekroczeniem ustawowego terminu.
Dodać należy, że doręczenie postanowienia wydanego przez referendarza sądowego z dnia 17.02.2010 r. jest prawidłowe, bo odpowiada wymogom określonym w art. 72 p.p.s.a.
Z podanych względów i na podstawie art. 259 § 2 i art. 16 § 2 p.p.s.a., Sąd sprzeciw odrzucił.