Uzasadnienie
S. T. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2018 r. w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
Postanowieniem z dnia 16 maja 2018 r. referendarz sądowy w tut. Sądzie odmówił zwolnienia skarżącej od kosztów sądowych i ustanowienia na jej rzecz pełnomocnika. Orzeczenie to nie zostało przez wymienioną zaskarżone.
W związku z powyższym, wezwano skarżącą (zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału II tut. Sądu z dnia 20 czerwca 2018 r.) do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 200 zł. Wskazano, że czynności tej należy dokonać w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu wskazanego zarządzenia, a skutkiem jej braku będzie odrzucenie skargi.
Odpis powyższego zarządzenia doręczony został skarżącej (do rąk dorosłego domownika – syna W. T.) dnia 22 czerwca 2018 r. (na co wskazuje zwrotne potwierdzenie jego odbioru). Do dnia 29 czerwca 2018 r. wpisu nie uiszczono.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), zwanej dalej "P.p.s.a.", od pisma wszczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga – w związku z brzmieniem art. 230 § 2 P.p.s.a. - stanowi tego rodzaju pismo.
Z kolei w myśl art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W takiej sytuacji, przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu skarga podlega odrzuceniu.
Mając na uwadze, że S. T. we wskazanym terminie 7 dni nie uiściła kwoty 200 zł tytułem wpisu od swojej skargi (termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 29 czerwca 2018 r.), odrzucono tę skargę. Podstawę niniejszego orzeczenia stanowi art. 220 § 1, § 3 w zw. z art. 230 P.p.s.a.