Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 22 września 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 646/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
SNSA Stanisław Śliwa przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej M. B. – reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego A. T.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 646/14 odrzucającego skargę wyżej wymienionej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2014 r., Nr [...] w przedmiocie ustalenia odpłatności za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej - postanawia - odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 646/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2014 r., Nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. Nr [...] w sprawie ustalenia odpłatności za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej.

Odpis postanowienia wraz uzasadnieniem został doręczony skarżącej i odebrany w dniu 7 lipca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru zalegające w aktach sądowych).

W dniu 31 lipca 2014 r. skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie radcy prawnego.

Postanowieniem z dnia 4 sierpnia 2014 r., referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie przyznał skarżącej prawo pomocy obejmujące ustanowienie radcy prawnego.

W dniu 12 września 2014 r. (data nadania w placówce operatora pocztowego) ustanowiony z urzędu pełnomocnik skarżącej – radca prawny A. T. wniosła do tut. Sądu skargę kasacyjną od wskazanego powyżej postanowienia.

Złożona skarga kasacyjna nie zawierała wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 173 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., zwana dalej "P.p.s.a."), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zgodnie zaś z art. 177 § 1 P.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Jak natomiast stanowi art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Zauważyć należy, że zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądowego, na bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nie ma wpływu złożenie przez stronę wniosku o przyznanie prawa pomocy, w tym także o ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (por. postanowienia NSA z dnia 24.06.2005 r., sygn. akt II OZ 393/05; z dnia 17.07.2012 r., sygn. akt I FZ 238/12 oraz z dnia 13.09.2012 r., sygn. akt I FZ 33/12 - publ. baza orzeczeń: www.cbois.nsa.gov.pl); w szczególności zaś nie powoduje jego przerwania, zawieszenia ani przedłużenia. Jednakże czas niezbędny na rozpoznanie wniosku o przyznanie prawa pomocy i zwrócenie się przez sąd o wyznaczenie pełnomocnika do właściwej okręgowej izby radców prawnych, może uzasadniać złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Dokonując oceny spełnienia przez wyznaczonego z urzędu pełnomocnika skarżącej wymogu zachowania ustawowego terminu do złożenia skargi kasacyjnej, Sąd stwierdził, że nie został on dochowany.

Z akt rozpoznawanej sprawy jednoznacznie wynika, że skuteczne doręczenie skarżącej odpisu orzeczenia z uzasadnieniem nastąpiło w dniu 7 lipca 2014 r. Zatem trzydziestodniowy termin do złożenia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 6 sierpnia 2014 r. Skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącej wniósł do Sądu w dniu 12 września 2014 r., przy czym nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej. Takiego wniosku nie zwarł również w złożonej do tut. Sądu skardze kasacyjnej.

W tej sytuacji, uznać należało, że skoro pełnomocnik skarżącej wniósł skargę kasacyjną w dniu 12 września 2014 r. to uchybił ustawowemu terminowi trzydziestu dni do jej złożenia. Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że skarga kasacyjna została wniesiona w terminie.

Mając na uwadze powyższe względy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 P.ps.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 listopada 2014 r., dokument z 4 sierpnia 2014 r., dokument z 24 czerwca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.