Uzasadnienie
W dniu 7 listopada 2018 r. K. W. nadał w urzędzie pocztowym wniosek o sporządzenie i doręczenie mu uzasadniania do wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 października 2018 r., doręczonego jego pełnomocnikowi w dniu 23 października 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
wniosek jest spóźniony.
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
W niniejszej sprawie wyrok oddalający skargę wydany na posiedzeniu niejawnym został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 23 października 2018 r., w związku z tym termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia do wyroku upływał w dniu 30 października 2018 r. Tymczasem Skarżący wniosek o sporządzenie uzasadnienia do wyroku złożył w dniu 7 listopada 2018 r.
Czynność prawna dokonana z przekroczeniem terminu ustawowego jest bezskuteczna – art. 85 P.p.s.a., nie ma przy tym znaczenia czas przekroczenia.
Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę jest terminem ustawowym, a takie terminy nie mogą być ani przedłużane, ani skracane. Dlatego też, złożenie po terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku skutkuje odmową jego sporządzenia.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że wniosek skarżącego, jako spóźniony nie może wywołać skutków prawnych, co mając na uwadze Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 141 § 3 P.p.s.a.