Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 19 grudnia 2022 r., skarżący M. B. został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podanie swojego numeru PESEL, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania – pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie skutecznie doręczono skarżącemu w dniu 16 stycznia 2023 r. za pośrednictwem Dyrektora Aresztu Śledczego w O. (zpo - k. 14 akt sądowych). W wyznaczonym terminie 7 dni skarżący nie uzupełnił wskazanego braku formalnego skargi tj. podania numeru PESEL, a termin do uzupełnienia braku formalnego minął w dniu 23 stycznia 2023 r.
Pismem z 6 lutego 2023 r. (k-21) skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braku formalnego skargi. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że omyłkowo wysłał pismo stanowiące uzupełnienie braków formalnych skargi do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, do sprawy oznaczonej II Ko 27/23.
Postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi, na które to pełnomocnik skarżącego ustanowiony w ramach prawa pomocy wniósł zażalenie.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 19 października 2023 r. sygn. akt I OZ 445/23 oddalił zażalenie skarżącego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 sierpnia 2023 r. sygn. akt II SA/Sz 1098/22 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez uzupełnienia numeru PESEL skarżącego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 2 pkt 1b ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 poz. 1634 tj. zwana p.p.s.a.), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a gdy pismo jest pierwszym w sprawie to winno zawierać numer PESEL strony wnoszącej będącej osobą fizyczną.
W myśl art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., odrzucił skargę, o czym orzekł jak w sentencji postanowienia.