Uzasadnienie
M. G. pismem z dnia 21 września 2018 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Zarządzeniem z dnia 30 października 2018 r. skarżący został wezwany przez Sąd do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi z dnia 21 września 2018 r. lub nadesłanie podpisanego własnoręcznie odpisu skargi- w terminie siedmiu dni, od dnia otrzymania niniejszego wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Ponadto zarządzeniem z dnia 30 października 2018 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie [...]złotych, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka sądowa zawierająca powyższe wezwania została doręczona M. G. w dniu 5 listopada 2018 r. W dniu 7 listopada 2018 r. skarżący uiścił wymagany wpis od skargi w kwocie [...]zł.
Pomimo upływu wyznaczonego terminu, skarżący nie podpisał skargi osobiście ani nadesłał podpisanej skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Wymogi formalne dla pisma procesowego w postępowaniu sądowym zostały określone w art. 46 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302), zwanej dalej "P.p.s.a." Zgodnie z art. 46 § 1 P.p.s.a., każde pismo strony powinno zawierać:
- 1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- 2) oznaczenie rodzaju pisma;
- 3) osnowę wniosku lub oświadczenia;
- 4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- 5) wymienienie załączników.
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym (art. 57 § 1 P.p.s.a.). Stosownie do art. 49 § 1 P.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Natomiast zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a., sąd odrzuci skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 27 akt sprawy) wynika, iż odpis zarządzenia o wezwaniu do uzupełnienia braku formalnego skargi i zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu zostały prawidłowo doręczone adresatowi dnia 5 listopada 2018 r. Zatem ostatnim dniem, w którym skarżący powinien wywiązać się z nałożonych obowiązków był dzień 12 listopada 2018 r.
Z dokonanych przez Sąd ustaleń wynika, że w wyznaczonym terminie skarżący nie uzupełnił braku formalnego skargi, poprzez jej podpisanie.
Mając powyższe na uwadze, skargę należało odrzucić na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 58 § 3 ustawy P.p.s.a. W przedmiocie kosztów Sąd orzekł stosownie do art. 232 § 1 pkt 1 ww. ustawy.