Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 3 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił skargę M. G. na decyzję Inspektor Transportu Drogowego z dnia [...] r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Powodem odrzucenia skargi było nieuzupełnienie jej braków formalnych.
Odpis powyższego postanowienia wraz z pouczeniem o prawie wniesienia zażalenia został doręczony skarżącemu w dniu 10 grudnia 2018 r. (por. zwrotne poświadczenie odbioru karta 38 akt sądowych).
W dniu 19 grudnia 2018 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżący wniósł zażalenie na opisane wyżej postanowienie z dnia 3 grudnia 2018 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.
Postanowieniem z dnia 18 stycznia 2019 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia. Postanowienie to doręczone skarżącemu w dniu 25 stycznia 2019 r. nie zostało przez niego zaskarżone.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej zwanej "P.p.s.a.", zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Stosownie natomiast do art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu.
W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie z dnia 3 grudnia 2018 r. doręczono skarżącemu w dniu 10 grudnia 2018 r. W tej sytuacji siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia od ww. postanowienia upłynął z dniem 17 grudnia 2018 r. (który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy). Jak wynika z akt sprawy skarżący stosowne zażalenie złożył w dniu 19 grudnia 2018 r., a więc po upływie przypisanego terminu, a Sąd pomimo złożonego przez skarżącego wniosku, terminu tego nie przywrócił.
W związku z powyższym, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., zażalenie podlega odrzuceniu, o czym Sąd orzekł jak na wstępie.