Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 20 października 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 275/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia B. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 września 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 275/17 odrzucające Jej skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 26 września 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 275/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił nieopłaconą w terminie skargę B. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Postanowienie zostało doręczone skarżącej w dniu 4 października 2017 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki, k. 62 akt sądowych), wraz z pouczeniem o trybie i terminie wniesienia zażalenia.

Pismem z dnia 8 września 2019 r., wniesionym za pośrednictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, skarżąca zaskarżyła "odrzucenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi w sprawie o sygn. akt II SA/Sz 275/17 ". Jednocześnie wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.

Postanowieniem z dnia 18 lutego 2020 r., sygn. akt II SA/Sz 275/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

W myśl art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Zgodnie natomiast z treścią art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Z kolei, stosownie do treści art. 178 ustawy P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sprawy, odpis postanowienia Sądu z dnia 26 września 2017 r. wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługującym środku zaskarżenia i terminie do jego wniesienia doręczony został skarżącej w dniu 4 października 2017 r. Ustawowy termin do wniesienia zażalenia na powyższe postanowienie upływał zatem w dniu 11 października 2017 r. Tymczasem skarżąca zażalenie na ww. postanowienie wniosła dopiero w dniu 8 września 2019 r., czyli z uchybieniem ustawowego terminu do jego wniesienia.

W związku z powyższym, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. zażalenie, wniesione po upływie terminu, podlega odrzuceniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 sierpnia 2020 r., dokument z 18 lutego 2020 r., dokument z 26 września 2017 r., dokument z 4 lipca 2017 r., dokument z 1 czerwca 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.