Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 7

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 29 września 2022 r., sygn. akt II SA/Sz 475/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska
Rozpoznanie
w dniu 29 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego p o s t a n a w i a:

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić W. S. uiszczony wpis sądowy od skargi w kwocie 1500 (tysiąc pięćset) złotych.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30 kwietnia 2022 r. A. S. i W. S. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego.

Zarządzeniami z dnia 1 czerwca 2022 r. Przewodniczący Wydziału II Sądu wezwał skarżących do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podanie numeru PESEL skarżących oraz do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że przesyłka zawierająca powyższe wezwania została doręczona skarżącym (za pośrednictwem pełnomocnika pocztowego) w dniu 27 czerwca 2022 r., jednak w ww. terminie (który upłynął w dniu 4 lipca 2022 r.) nie uzupełniono braków formalnych skargi ani nie uiszczono solidarnego wpisu sądowego od skargi.

W dniu 6 lipca 2022 r. skarżący uiścił solidarny wpis sądowy od skargi w kwocie [...]zł oraz podał - w piśmie z dnia 6 lipca 2022 r. - swój numer PESEL. W tym samym piśmie wniósł o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w postaci podania swojego numeru PESEL oraz - wraz z A. S. – do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od skargi.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2022 r. Sąd odmówił skarżącym przywrócenia terminu do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od skargi, zaś skarżącemu – przywrócenia terminu do uzupełnienia braku formalnego skargi.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2022 r. Sąd odrzucił skargę A. S. z powodu nieuzupełnienia przez nią braku formalnego skargi poprzez podanie numeru PESEL skarżącej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.) dalej zwanej "ustawą", każde pismo strony powinno ponadto zawierać w przypadku gdy jest pierwszym pismem w sprawie numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną.

Stosownie do treści art. 49 § 1 ustawy w przypadku, gdy pismo z powodu braków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu, sąd zobowiązany jest wezwać stronę do ich usunięcia w terminie siedmiu dni, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej.

W myśl natomiast przepisu art. 58 § 1 pkt 3 ustawy sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3 oraz 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Sąd odrzuca skargę, od której, pomimo wezwania, nie został uiszczony wpis (art. 220 § 3). Przez należyte opłacenie pisma należy rozumieć jego opłacenie zarówno w terminie, w wysokości zgodnej z prawem, jak i we właściwy sposób.

W rozpatrywanej sprawie, pomimo skutecznego doręczenia skarżącemu wezwania do uzupełnienia braku formalnego skargi oraz odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od wniesionej skargi wraz ze stosownym pouczeniem, zarówno brak ten został uzupełniony a wpis od skargi został uiszczony - z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 49 § 1 i 220 § 1 ustawy.

Z uwagi na powyższe, Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 oraz art. 220 § 3 skargę W. S. odrzucił. Ponadto, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 ustawy, Sąd postanowił zwrócić skarżącemu uiszczony wpis od skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 sierpnia 2022 r., dokument z 8 sierpnia 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.