Uzasadnienie
J. M. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Wojewody Z. z dnia 13 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Przewodniczący Wydziału II zarządzeniem z dnia 17 maja 2018 r. wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony skarżącej w dniu 4 czerwca 2018 r.
W dniu 11 czerwca 2018 r. J. M. nadała w urzędzie pocztowym wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Starszy referendarz sądowy postanowieniem z dnia 9 lipca 2018 r. zwolnił skarżącą od kosztów sądowych ponad kwotę [...]zł, a w pozostałym zakresie odmówił zwolnienia. Skarżąca nie wniosła sprzeciwu od tego postanowienia.
Zarządzeniem z dnia 28 sierpnia 2018 r. (doręczonym skarżącej w dniu 10 września 2018 r.) Przewodniczący Wydziału II wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego w zakresie nieobjętym zwolnieniem referendarza sądowego, tj. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Termin zakreślony w zarządzeniu upłynął bezskutecznie z dniem 17 września 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.) – dalej "p.p.s.a.", sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym wypadku, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania.
Natomiast w myśl art. 220 § 3 tej ustawy, skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Ponieważ, pomimo wezwania, skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od skargi, skarga jako nie opłacona podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 powołanej wyżej ustawy.