Uzasadnienie
W.D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Wojewody z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji orzekającą o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...].
Wezwany do uiszczenia wpisu od ww. skargi, W.D. złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego. Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego postanowieniem z dnia 19 grudnia 2011 r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Mając na uwadze, iż postanowienie odmawiające przyznania prawa pomocy stało się prawomocne, zarządzeniem Sądu z dnia 2 lutego 2012 r. zobowiązano skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka była dwukrotnie awizowana w dniach 8 lutego i 16 lutego 2012 r. (o czym informowano skarżącego umieszczając stosowne zawiadomienie w skrzynce listowej adresata), a następnie w dniu 24 lutego 2012 r. została zwrócona przez Urząd Pocztowy do nadawcy jako niepodjęta w terminie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Jeżeli strona inicjująca postępowanie sądowoadministracyjne mimo wezwania sądu nie uiści należnego wpisu, skarga podlega odrzuceniu (art. 220 § 3).
Stosownie do postanowień art. 73 P.p.s.a. w razie, gdy nie jest możliwe ani doręczenie właściwe, ani zastępcze (tj. w miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy albo w przypadku nieobecności adresata w mieszkaniu: pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu) pismo składa się na okres 14 dni w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym wraz z informacją o możliwości odbioru pisma w terminie 7 dni od dnia pozostawienia zawiadomienia umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe. W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa powyżej, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia terminu czternastodniowego.
W niniejszej sprawie skarżący nie odebrał przesyłki, pomimo jej dwukrotnego prawidłowego awizowania przez Pocztę Polską, tj. w dniu 8 lutego 2012 r. i 16 lutego 2012 r. zatem należy stwierdzić, iż skuteczne doręczenie wezwania do uiszczenia wpisu nastąpiło w dniu 22 lutego 2012 r., tak więc 7 – dniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie w dniu 29 lutego 2012 r.
Z tej przyczyny, na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należało orzec jak w sentencji.