Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1954/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA - Iwona Dąbrowska
Rozpoznanie
w dniu 26 lutego 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia W.S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1954/14 w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy wydane
Sprawa
w sprawie ze skargi W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia[...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia [...] kwietnia 2014 r.

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1954/14 odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia radcy prawnego. Przedmiotowe postanowienie zostało doręczone żonie skarżącego – J.S. w dniu 19 stycznia 2015 r.

W dniu 27 stycznia 2015 r. skarżący złożył na biurze podawczym Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zażalenie na ww. postanowieniu Sądu z dnia 15 stycznia 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 poz. 270 ze zm., zwana dalej p.p.s.a.), zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Jak wynika z akt sądowych sprawy odpis postanowienia Sądu z dnia 15 stycznia 2015 r. został doręczony dorosłemu domownikowi – J.S. (żonie skarżącego) w dniu 19 stycznia 2015 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 46 akt sądowych), zatem zgodnie z art. 72 p.p.s.a. należy uznać je za doręczone prawidłowo. Doręczając odpis przedmiotowego postanowienia w piśmie Sądu z dnia 16 stycznia 2015 r. pouczono skarżącego o terminie do złożenia zażalenia. Termin ten w stosunku do skarżącego upłynął w dniu 26 stycznia 2015 r. Pomimo prawidłowego pouczenia skarżący złożył przedmiotowe zażalenie dopiero w dniu 27 stycznia 2015 r.

Zgodnie z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z uwagi na fakt, iż zażalenie zostało złożone z uchybieniem terminu należało je odrzucić.

Z powyższych względów, na podstawie art. 178 w zw. z art. 194 § 2 p.p.s.a orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 kwietnia 2015 r., dokument z 15 stycznia 2015 r., dokument z 10 grudnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.