Uzasadnienie
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do treści art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Zgodnie zaś z art. 197 § 2 P.p.s.a. w zw. z art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądamiadministracyjnymi (Dz. U. poz. 658) do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
Ponadto zgodnie z art. 194 § 3 P.p.s.a. zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Art. 46 § 1 pkt 4 P.p.s.a. stanowi zaś, że każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
W niniejszej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 2042/14, odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 2042/14. Postanowienie to zostało doręczone przedstawicielowi ustawowemu skarżących w dniu 16 kwietnia 2015 r.
W dniu 6 sierpnia 2015 r. przedstawiciel ustawowy skarżących wniosła zażalenie na powyższe postanowienie. Zestawiając datę doręczenia postanowienia z datą wniesienia zażalenia należy stwierdzić, że zostało ono wniesione z uchybieniem terminu określonego w art. 194 § 2 powołanej ustawy. Termin ten upłynął bowiem w dniu 23 kwietnia 2015 r.
Ponadto należy podnieść, że wskazane wyżej zażalenie nie było podpisane przez przedstawiciela ustawowego skarżących. Zażalenie nie spełniało zatem wymogu, o którym mowa w art. 46 § 1 pkt 4 w zw. z art. 194 § 3 P.p.s.a. W tej sytuacji Sąd pismem z dnia 20 sierpnia 2015 r. wezwał przedstawiciela ustawowego skarżących do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez jego podpisanie. Wezwanie to zostało doręczone w dniu 25 sierpnia 2015 r.
W wyznaczonym terminie przedstawiciel ustawowy skarżących nie uzupełnił braków formalnych zażalenia.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak sentencji postanowienia.