Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 2158/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Andrzej Góraj przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 czerwca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku T. O. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 2158/14
Sprawa
ze skargi T. O. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego postanawia - odmówić przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 2158/14 oddalił skargę T. O. wniesioną na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Pismem z dnia 18 maja 2015 r. (data stempla pocztowego – 19 maja 2015 r.) skarżący złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia powołanego wyroku wraz z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia ww. orzeczenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej: ppsa, w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie czternastu dni od dnia zgłoszenia wniosku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (§ 3 ww. art.).

Z treści art. 86 § 1 ppsa wynika, że, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Stosownie do treści art. 87 § 1 ww. ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2 ww. art.). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4 ww. art.).

Zestawiając datę ogłoszenia wyroku – 29 kwietnia 2015 r. z datą wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku – 19 maja 2015 r., należy stwierdzić, że termin do jego wniesienia upłynął z dniem 06 maja 2015 r.

Pismem z dnia 18 maja 2015 r. (data stempla pocztowego – 19 maja 2015 r.) T. O. zwrócił się do WSA w Warszawie z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku. Do przedmiotowego wniosku skarżący dołączył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Jak wynika z wniosku o przywrócenie terminu, o uchybieniu terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku skarżący dowiedział się 18 maja 2015 r. – po rozmowie z pracownikiem sekretariatu Sądu, który poinformował go, że Sąd z urzędu nie doręczy stronie skarżącej sentencji wyroku oddalającego skargę.

Tym samym, zestawiając ww. datę – 18 maja 2015 r., z datą wniesienia wniosku o przywrócenie terminu – 19 maja 2015 r., należy stwierdzić, że wniosek o przywrócenie terminu został wniesiony w terminie określonym w art. 87 § 1 ppsa.

Wniosek o przywrócenie terminu powinien zawierać uzasadnienie, w którym strona uprawdopodobni brak winy w przekroczeniu terminu. Kryterium braku winy, jako przesłanki przywracającej termin do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, wiąże się z obowiązkiem szczególnej staranności przy dokonaniu tej czynności. O braku winy w uchybieniu terminu można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.

Brak winy w uchybieniu terminu powinien być oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności konkretnej sprawy, przy zastosowaniu obiektywnego miernika staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o własne interesy. Przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i nie jest możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa.

W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu skarżący podniósł, iż przyczyną niezłożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia w terminie było błędne przeświadczenie skarżącego, że otrzyma on - z urzędu - pocztą, sentencję wyroku ogłoszonego na rozprawie. Skarżący wyjaśnił, że po bezskutecznym oczekiwaniu na sentencję wyroku - w dniu 18 maja 2015 r. - po rozmowie z pracownikiem sekretariatu Sądu - dowiedział się, że sentencja wyroku oddalającego skargę skarżącego nie zostanie mu doręczona pocztą, a tym samym, że uchybił terminowi do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

W ocenie Sądu, okoliczność, że uchybienie terminu nastąpiło z powodu błędnego przeświadczenia skarżącego, że otrzyma on z urzędu - pocztą, sentencję wyroku ogłoszonego na rozprawie, nie stanowi o braku winy w uchybieniu terminowi do dokonania tej czynności.

Jak wynika z akt rozpoznawanej sprawy w zawiadomieniu o rozprawie z dnia 23 marca 2015 r., doręczonym stronie skarżącej w dniu 30 marca 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki przez adresata), skarżący został poinformowany, że rozprawa odbędzie się 29 kwietnia 2015 r. oraz pouczony o terminie i sposobie złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Treść pouczenia zawartego w zawiadomieniu o rozprawie z dnia 23 marca 2015 r. wskazywała, że

  1. - w pkt 2: "Sentencji wyroku oddalającego skargę, ogłoszonego na rozprawie, Sąd nie doręcza stronom z urzędu z wyjątkiem strony działającej bez adwokata lub radcy prawnego, która z powodu pozbawienia wolności była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku i której Sąd z urzędu w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyroku doręczy odpis jego sentencji z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia (art. 140 § 2 ppsa).";
  2. - w pkt 3: "W sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się wyłącznie na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku (art. 141 § 2 ppsa), przy czym oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu (art. 83 § 3 ppsa). Zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie tego terminu, jak również złożenie wniosku przed ogłoszeniem wyroku, są czynnościami bezskutecznymi. Zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku stanowi warunek zaskarżenia orzeczenia Sądu pierwszej instancji.";
  3. - w pkt 4: "W razie uwzględnienia skargi Sąd sporządza i doręcza z urzędu wyrok z uzasadnieniem każdej ze stron.".

Niezastosowanie się do treści pouczenia, w sytuacji gdy sposób jego zredagowania jest jasny i zrozumiały, na skutek czego dana czynność nie została dokonana w terminie, nie stanowi o braku winy w uchybieniu terminu.

W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 86 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 września 2015 r., dokument z 29 kwietnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.