Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 września 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 240/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Andrzej Góraj przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej M. A.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 08 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 240/14
Sprawa
w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku postanawia - odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 08 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 240/14 oddalił skargę M. A. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Pismem z dnia 13 kwietnia 2014 r. strona skarżąca złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o uzasadnienie ww. wyroku.

Odpis przedmiotowego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 02 czerwca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy), przy piśmie Sądu z dnia 28 maja 2014 r.

W dniu 26 czerwca 2014 r. wpłynął do WSA w Warszawie wniosek skarżącej, uzupełniony wnioskiem z 03 lipca 2014 r., w którym ww. zwróciła się o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia radcy prawnego.

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – dalej: ppsa, termin do wniesienia skargi kasacyjnej od ww. wyroku upłynął z dniem 02 lipca 2014 r. (środa).

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 16 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 240/14 ustanowiono dla ww. radcę prawnego, informując, że w przedmiotowej sprawie skarżąca, stosownie do treści art. 239 pkt 1 lit. e ppsa, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.

Następnie pismem z dnia 29 lipca 2014 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w W. poinformowała Sąd, że wyznaczyła r. pr. K. P. pełnomocnikiem z urzędu dla M. A. Pismem z dnia 28 sierpnia 2014 r. (29 sierpnia 2014 r. – data wpływu pisma na Biuro Podawcze WSA w Warszawie) strona skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika - r. pr. K. P., złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę kasacyjną od ww. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 08 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 240/14, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie oraz o zasądzenie kosztów nieopłaconej ani w części ani w całości pomocy prawnej z urzędu w wysokości trzykrotności stawki z uwagi na charakter sprawy i nakład czasu pracy pełnomocnika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Na podstawie art. 178 ww. ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg w dacie doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem. Przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło doręczenie.

W rozpoznawanej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej rozpoczął bieg w dniu 02 czerwca 2014 r. – tj. w dacie doręczenia stronie skarżącej odpisu wyroku z uzasadnieniem i upłynął, uwzględniając to, że przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło doręczenie, w dniu 02 lipca 2014 r. (środa). Tym samym skargę kasacyjną wniesioną 29 sierpnia 2014 r. należy uznać za wniesioną z uchybieniem terminu, zaś wnosząc skargę kasacyjną pełnomocnik strony skarżącej nie wystąpił z prośbą o jego przywrócenie.

W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 listopada 2014 r., dokument z 16 lipca 2014 r., dokument z 8 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.