Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 września 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 369/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Adam Lipiński przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej z dnia 6 września 2012 r. M. T. – przedstawicielki ustawowej małoletniej M. T. w sprawie ze skargi M. T. – przedstawicielki ustawowej małoletniej M. T. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku postanawia odrzucić skargę kasacyjną.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 369/12

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – zwanej dalej ppsa, czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jednak, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 86 § 1 zd. 1 ppsa).

Z kolei zgodnie z treścią art. 177 § 1 ppsa, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast stosownie do treści art. 178 ppsa wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 14 czerwca 2012 r., zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 16 lipca 2012 r. (stosownie do treści art. 83 § 2 ppsa). Tymczasem skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącej wniósł dopiero w dniu 6 września 2012 r., a do skargi kasacyjnej nie dołączył wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wyjaśnić zatem należy, że wbrew twierdzeniom pełnomocnika skarżącej, ale zgodnie z treścią cytowanego w skardze kasacyjnej postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 czerwca 2006 r. sygn. akt I FZ 198/2006, LEX nr 936163, skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem terminu. Natomiast podnoszone przez pełnomocnika skarżącej argumenty w zakresie rzeczywistej możliwości działania zostałyby ocenione w trakcie rozpoznawania wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, co wynika zresztą z treści ww. postanowienia NSA.

Stwierdzić zatem należy, że skarga kasacyjna M. T. z dnia 6 września 2012 r., reprezentowanej przez pełnomocnika z urzędu, podlega obligatoryjnemu odrzuceniu z uwagi na wniesienie jej z uchybieniem terminu i braku formalnego – wniosku o jego przywrócenie.

Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 września 2012 r., dokument z 24 lipca 2012 r., dokument z 10 maja 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.