Uzasadnienie
Stosownie do treści art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – zwanej dalej ppsa, czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jednak, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 86 § 1 zd. 1 ppsa).
Z kolei zgodnie z treścią art. 177 § 1 ppsa, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast stosownie do treści art. 178 ppsa wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej w dniu 14 czerwca 2012 r., zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 16 lipca 2012 r. (stosownie do treści art. 83 § 2 ppsa). Tymczasem skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącej wniósł dopiero w dniu 6 września 2012 r., a do skargi kasacyjnej nie dołączył wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wyjaśnić zatem należy, że wbrew twierdzeniom pełnomocnika skarżącej, ale zgodnie z treścią cytowanego w skardze kasacyjnej postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 czerwca 2006 r. sygn. akt I FZ 198/2006, LEX nr 936163, skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem terminu. Natomiast podnoszone przez pełnomocnika skarżącej argumenty w zakresie rzeczywistej możliwości działania zostałyby ocenione w trakcie rozpoznawania wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, co wynika zresztą z treści ww. postanowienia NSA.
Stwierdzić zatem należy, że skarga kasacyjna M. T. z dnia 6 września 2012 r., reprezentowanej przez pełnomocnika z urzędu, podlega obligatoryjnemu odrzuceniu z uwagi na wniesienie jej z uchybieniem terminu i braku formalnego – wniosku o jego przywrócenie.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.