Uzasadnienie
.Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 7 listopada 2023 r. sygn. akt II SA/Kr 163/23 orzekł, że Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie dopuścił się bezczynności, a bezczynność ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (pkt I sentencji); zobowiązał Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie do wydania aktu odnośnie wniosku z dnia 30 listopada 2022 r. w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi (pk II sentencji);zasądził od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie na rzecz K. M. sumę pieniężną w wysokości 500 złotych (pkt III sentencji) oraz zasądził od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie na rzecz K. M. kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt IV).
Od powyższego wyroku skargę kasacyjną złożył Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie.
Na mocy zarządzenia z dnia 18 stycznia 2024 r. skarżący kasacyjnie został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi (k. 89 sądowych akt sprawy) w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie to zostało doręczone 23 stycznia 2024 r. (k. 93 sądowych akt sprawy). Zatem termin na uzupełnienie braku fiskalnego skargi upłynął w dniu 30 stycznia 2024 r. (wtorek).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu z powodu braku formalnego w postaci nieuiszczenia wpisu sądowego. Zgodnie z art. 173 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz.1634, dalej jako: "p.p.s.a.") od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Ponieważ nie został uiszczony wpis od skargi kasacyjnej (k. 106 sądowych akt sprawy), Sąd na podstawie art. 178 orzekł jak w sentencji.