Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 6 czerwca 2022 r. strona skarżąca kasacyjnie została wezwana do uiszczenia wpisu od złożonej skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Powyższe zarządzenie zostało skutecznie doręczone stronie w dniu 13 czerwca 2022 r., o czym świadczy zwrotne potwierdzenie odbioru (k.100).
Strona uiściła wpis w dniu 29 czerwca 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje.
Skargę kasacyjną należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022r., poz. 329, dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia. Natomiast w myśl art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Stosownie do art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uiszczenia należnego wpisu od skargi kasacyjnej zostało doręczone w dniu 13 czerwca 2022 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął zatem 20 czerwca 2022 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Burmistrz mimo prawidłowego wezwania, uiścił wpis po terminie, tj. w dniu 29 czerwca 2022 r. Uiszczenie wpisu po terminie jest równoznaczne z jego nieuiszczeniem (por. postanowienie NSA z dnia 4 października 2011r., sygn. akt II OSK 1985/11, Lex nr 965208).
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 i art. 220 § 3 P.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.
O zwrocie uiszczonego po terminie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.