Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 29 października 2020 r., sygn. akt II SAB/Rz 65/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Ewa Partyka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 października 2020 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym zażalenia H. N. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 września 2020 r., sygn. akt II SAB/Rz 65/20 w przedmiocie odrzucenia skargi H. N. na bezczynność Burmistrza w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o udzielenie informacji publicznej postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić zażalenie,
  2. 2. zwrócić skarżącej kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu od zażalenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 września 2020 r., sygn. akt II SAB/Rz 65/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę H. N. na bezczynność Burmistrza w przedmiocie wniosku o udzielenie informacji publicznej. W terminie otwartym do wniesienia zażalenia skarżąca złożyła drogą elektroniczną pismo zatytułowane "zawiadomienie".

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 21 września 2020 r. wezwano skarżącą do sprecyzowania, czy wniesione przez nią pismo jest zażaleniem na wyżej opisane postanowienie Sądu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem przyjęcia, że jest tym zażaleniem.

Wezwanie doręczono skarżącej w dniu 5 października 2020 r. Wyznaczony zarządzeniem termin upłynął bezskutecznie w dniu 12 października 2020 r.

Kolejnym wezwaniem z dnia 7 października 2020 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia braków formalnych zażalenia tj. wskazania zaskarżonego postanowienia, sprecyzowania wniosku wraz ze zwięzłym uzasadnieniem, również w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Skarżąca odebrała wezwanie w dniu 7 października 2002 r., lecz wyznaczony w nim termin upłynął bezskutecznie w dniu 14 października 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

W myśl art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, dalej: "p.p.s.a.") zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Zgodnie zaś z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie wniesione przez skarżącą zażalenie zawierało braki formalne - nie zawierało oznaczenia zaskarżonego postanowienie, wniosku o jego zmianę lub uchylenie oraz uzasadnienia. W związku z tym, Sąd wezwał stronę skarżącą do usunięcia braków formalnych zażalenia. Wezwanie zostało skutecznie doręczone skarżącej w dniu 7 października 2020 r. (UPD –Urzędowe Poświadczenie Obioru – akta sądowe – k.72), a zatem termin do wykonania nałożonych przez Sąd na skarżącą obowiązków procesowych upływał z dniem 14 października 2020 r. W zakreślonym przez Sąd terminie braki formalne zażalenia nie zostały usunięte.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 i art. 194 § 3 oraz art. 16 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia. O kosztach orzeczono na podstawie art 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 września 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.