Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] J.C. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. na bezczynność Burmistrza Ł. "w sprawie dot. »Podatku budowlanego« od działki rolnej Nr [...].
O stwierdzenie tu nieważności dokumentu wg treści złożonej tu do Burmistrza jw. skargi z dn [...] adresowanej do Sądu WSA [...]. Co Pan Burmistrz celowo umyślnie pozostawia bez biegu i odpowiedzi". Skarżący zwrócił się o nadanie biegu ww. skardze do sądu.
Zarządzeniem z dnia [...] sąd wezwał skarżącego do wykazania, czy przed wniesieniem skargi do sądu wyczerpał środek zaskarżenia, poprzez skierowanie do organu wyższego stopnia zażalenia na bezczynność Burmistrza Ł. oraz wezwał do nadesłania kopii tego wezwania wraz z dowodem jego nadania (złożenia) – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie to zostało doręczone skarżącemu w dniu [...] (vide: karta 15 akt sądowych).
W zakreślonym w wezwaniu sądowym terminie, jak i dotychczas, skarżący nie udzielił odpowiedzi wyjaśniającej kwestię wyczerpania środków zaskarżenia przed wniesieniem skargi. Natomiast w dniu [...], skarżący nadał w urzędzie pocztowym wniosek z dnia [...] o uzupełnienie zarządzenia z dnia [...] Postanowieniem z dnia 15 stycznia 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. przedmiotowy wniosek oddalił. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt I OZ 157/15 odrzucił zażalenie skarżącego na ww. postanowienie sądu pierwszej instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. zważył, co następuje:
Stosownie do art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej: "P.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.
Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden, przewidziany w ustawie środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (art. 52 § 2 P.p.s.a.).
W przypadku skargi na bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie przez niego postępowania, wyczerpanie środków zaskarżenia następuje, poprzez wniesienie środka przewidzianego w art. 37 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze. zm.). Zgodnie z tym przepisem, na niezałatwienie sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.
W niniejszej sprawie, skarga została złożona na bezczynność Burmistrza Ł. Stosownie do art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), organem wyższego stopnia w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego, są samorządowe kolegia odwoławcze, chyba, że ustawy szczególne stanowią inaczej. Zgodne z powołaną regulacją, skarga J.C. powinna być poprzedzona wniesieniem zażalenia, na bezczynność organu objętego skargą, skierowanego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. W związku z tym, sąd wezwał skarżącego do wykazania, czy przed wniesieniem skargi składał zażalenie do organu wyższego stopnia na niezałatwienie sprawyw terminie.
Wezwanie powyższe zostało doręczone skarżącemu w dniu 18 grudnia 2014 r. Siedmiodniowy termin do wykonania wezwania sądowego upłynął dnia 25 grudnia 2014 r., (Boże Narodzenie), który przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy, zatem ostatnim dniem do wypełnienia przedmiotowego wezwania, stosownie do art. 83 § 2 P.p.s.a., był dzień 29 grudnia 2014 r. (poniedziałek). Jednakże w zakreślonym terminie skarżący nie udzielił odpowiedzi zgodnej z treścią kierowanego doń wezwania sądowego. Za taką odpowiedź nie można uznać pisma skarżącego z dnia 18 grudnia 2014 r., w którym domagał się uzupełnienia zarządzenia wzywającego do wykazania wyczerpania środka odwoławczego, w kwestii niemającej związku z istotą tego wezwania.
W tych okolicznościach stwierdzić należy, że J.C. nie wykazał, że przed wniesieniem skargi do sądu, wyczerpał środek zaskarżenia w postaci wniesienia zażalenia na niezałatwienie sprawy w terminie, co wypełnia przesłankę niedopuszczalności skargi, z innych przyczyn, skutkującą jej odrzuceniem, stosownie do art. 58 § 1 pkt 6 P.p.s.a.
Mając powyższe na względzie, sąd odrzucił skargę J.C. na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 w związku z art. 52 § 1 i § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, o czym orzekł, jak na wstępie.