Uzasadnienie
Pismem z dnia 09 grudnia 2013 r. K. H., reprezentowana przez pełnomocnika - ojca – J. H., złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] maja 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 769/13 K. H. została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od przedmiotowej skargi, w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis przedmiotowego zarządzenia strona skarżąca otrzymała w dniu 06 lutego 2014 r. (dowód doręczenia ww. zarządzenia pełnomocnikowi strony skarżącej w aktach sądowych sprawy).
Pismem z dnia 13 lutego 2014 r. (14 lutego 2014 r. - data stempla pocztowego na kopercie zawierającej ww. pismo), uzupełnionym wnioskiem z dnia 18 marca 2014 r., skarżąca zwróciła się do WSA w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Przedmiotowy wniosek skarżąca złożyła po terminie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, wskazanym w zarządzeniu Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 769/13. Ostatni dzień 7-dniowego terminu do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 13 lutego 2014 r.
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 08 maja 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 769/13 odmówiono K. H. przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, z uwagi na to, iż nie wykazała, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie, a tym samym, że spełnia przesłanki do zwolnienia od kosztów sądowych.
Pismem z dnia 19 maja 2014 r. (21 maja 2014 r. – data stempla pocztowego na kopercie zawierającej sprzeciw), wnioskodawczyni złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw od przedmiotowego postanowienia referendarza sądowego.
Postanowieniem WSA w Warszawie z dnia 01 lipca 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 769/13 odmówiono K. H. przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych, z uwagi na to, iż wnioskodawczyni nie wykazała, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania sądowego w niniejszej sprawie, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Pismem z dnia 13 lipca 2014 r. (14 lipca 2014 r. – data stempla pocztowego na kopercie zawierającej ww. pismo) K. H. złożyła zażalenie na ww. postanowienie WSA w Warszawie.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznania przedmiotowego zażalenia postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2014 r. sygn. akt I OZ 666/14 oddalił ww. zażalenie. NSA uznał, że skoro wnioskodawczyni, mimo wezwania Sądu pierwszej instancji, nie wykazała, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, to odmówienie przyznania prawa pomocy przez Sąd pierwszej instancji było uzasadnione.
Strona skarżąca nie uczyniła zadość wezwaniu Sądu i nie uiściła należnego wpisu sądowego od ww. skargi, co potwierdził Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 10 lipca 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Natomiast zgodnie z art. 220 § 3 ww. ustawy, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W rozpoznawanej sprawie strona skarżąca, pomimo doręczenia jej w dniu 06 lutego 2014 r. odpisu zarządzenia z dnia 24 stycznia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 769/13 o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] maja 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej, nie uczyniła zadość wezwaniu Sądu i nie uiściła należnego wpisu sądowego od ww. skargi, co potwierdził Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 10 lipca 2014 r.
Wyjaśnić należy, że złożenie przez skarżącą wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych po terminie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, wskazanym w zarządzeniu Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, nie wpływa na bieg terminu do uiszczenia wpisu wskazanego przez sąd w wezwaniu do dokonania tej czynności oraz nie chroni strony przed skutkami niezastosowania się do treści wezwania we wnioskowanym przez sąd terminie.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji postanowienia.