Uzasadnienie
M. R. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 kwietnia 2020 r. wydaną w sprawie odmowy zwrotu prawa jazdy. Jednocześnie skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 20 stycznia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzkie Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
W świetle art. 53 § 1 w zw. z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) - dalej powoływanej jako "p.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie.
Obliczanie terminów następuje zgodnie z art. 83 p.p.s.a.
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Z akt sprawy wynika, że zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 28 maja 2020 r. w trybie art. 44 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) wraz ze stosownym pouczeniem odnośnie trybu wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Zatem termin do wniesienia skargi upływał w dniu 29 czerwca 2020 r.
Skarga (zatytułowana "Odwołanie") została złożona osobiście w siedzibie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w dniu 27 października 2020 r., a więc po terminie wynikającym z art. 53 § 1 p.p.s.a. Przy czym nie został uwzględniony wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, mając na uwadze powyższe, odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.