Uzasadnienie
Odpis wyroku z 9 maja 2023 r. z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi skarżącego 14 czerwca 2023 r.
Skarżący w dniu 17 lipca 2023 r., za pośrednictwem pełnomocnika (radcy prawnego), wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Postanowieniem z 29 sierpnia 2023 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje.
Skargę kasacyjną wniesiono po upływie terminu określonego w art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634), dalej: "p.p.s.a.". Stosownie do tego przepisu skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Stosownie do art. 67 § 5 p.p.s.a. jeżeli ustanowiono pełnomocnika, doręczenia należy dokonać pełnomocnikowi.
Skoro odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi skarżącego 14 czerwca 2023 r., trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku upłynął 14 lipca 2023 r. Skargę kasacyjną wniesiono zaś 17 lipca 2023 r. czyli po upływie terminu, a Sąd postanowieniem z 29 sierpnia 2023 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Wobec tego Sąd odrzucił skargę kasacyjną na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 p.p.s.a., o czym orzeczono w pkt 1. sentencji.
W pkt 2. sentencji Sąd na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. orzekł o kosztach postępowania, zwracając skarżącemu kwotę 100 zł uiszczoną tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.