Uzasadnienie
Zaskarżone decyzja Dyrektora Izby Celnej w przedmiocie odmowy stwierdzenia należności decyzji ostatecznej dotyczącej określenia podatku akcyzowego za miesiące od lutego do listopada 1998r. wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka odwoławczego zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej dnia 4 stycznia 2010 r. (k. 538 akt administracyjnych). Przewidywany ustawą termin do wniesienia skargi upłynął dnia 3 lutego2010r., tj. trzydzieści dni od dnia doręczenia skarżącej decyzji – art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.).
Z woli ustawodawcy skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (o czym skarżąca została właściwie pouczona), organ zaś, za pośrednictwem którego skargę wniesiono, ma obowiązek przekazać ją sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia, co reguluje przepis art. 54 § 1 i 2 wskazanej ustawy.
Skoro zatem skarga nie została złożona w terminie i brak jest wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia, należało orzec na podstawie przepisu art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) jak sentencji postanowienia.
/-/ T.M. Geremek