Uzasadnienie
B. A. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, wskazaną w rubrum nin. postanowienia.
Zarządzeniem z 31 sierpnia 2018 r. Przewodniczący III Wydziału tut. Sądu wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 720 zł, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi (k. 23 akt sądowych). Wezwanie, opatrzone stosownym pouczeniem, doręczono w dniu 03 września 2018 r. (k.
25) co oznacza, że ostatnim dniem siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu był dzień 10 września 2018 r. Jak wynika z akt sprawy wpis został uiszczony, przelewem na rachunek bankowy sądu, w dniu 11 września 2018 r. (k. 26).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.; dalej jako P.p.s.a.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami, o których mowa w tym przepisie, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania (art. 230 § 2 P.p.s.a.). Zgodnie z art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nieuiszczenia opłaty sądowej przy wniesieniu pisma do sądu, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania.
Natomiast skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 P.p.s.a.).
W tym stanie rzeczy – wobec uiszczenia wpisu po terminie – Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a. skargę odrzucił, przy czym stosownie do art. 58 § 3 P.p.s.a. uczynił to na posiedzeniu niejawnym. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 P.p.s.a. sąd orzekł o zwrocie wpisu uiszczonego po terminie, od pisma odrzuconego.