Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 1 lutego 2018 r., sygn. akt III SA/Po 839/17

prawomocnyRozstrzygnięcie: za stronąTekst u wydawcy: CBOSA

Metryka

Sąd
Dnia 1 lutego 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Ireneusz Fornalik WSA Mirella Ławniczak (spr.)
sekr. sąd. Sławomir Rajczak protokolant
Rozpoznanie
na rozprawie w dniu 1 lutego 2018 roku
Uczestnicy
przy udziale sprawy ze skargi T. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2017 roku nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej zwrotu dotacji do budżetu miasta I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę 100,- (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, postanowieniem z dnia 19 września 2017 roku, na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2016, poz. 23 ze zm.) stwierdziło uchybienie terminowi do wniesienia odwołania od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy T. z dnia 07 marca 2014 roku nr [...]

W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, że decyzja została doręczona w dniu 10 marca 2014 roku (data potwierdzenia odbioru), a odwołanie złożono w dniu 25 marca 2014 roku (data prezentaty biura podawczego organu I instancji). Termin do złożenia odwołania upłynął natomiast w dniu 24 marca 2014 roku. Organ wskazał przy tym, że zgodnie z art. 57 §5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

T. T. skorzystało z prawa skargi do sądu administracyjnego. Zażądało uchylenia w całości postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego zarzucając naruszenie:

  1. - art. 129 §2 w związku z art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego, poprzez przyjęciem, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu na jego wniesienie,
  2. - art. 7 i art. 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego poprzez brak wyczerpującego rozpatrzenia materiału zebranego w sprawie i dokonanie błędnych ustaleń faktycznych, czyli przyjęcie, że uchybiono terminowi do wniesienia odwołania.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że odwołanie zostało złożone z pośrednictwem poczty - nadane przesyłką pocztową w dniu 21 marca 2014 roku. Do skargi załączono kserokopię nadania przesyłki, która jest opatrzona pieczęcią Urzędu Pocztowego P. [...]

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o oddalenie skargi i wyjaśniło, że po rozmowie telefonicznej z dnia 01 września 2017 roku, pracownik Urzędu Miejskiego w T., drogą internetową, poinformował, że "udało mi się ustalić, że odwołanie od decyzji [...] złożone przez T. T. S., na pewno wpłynęło do tutejszego urzędu dnia 25.03.2014 roku, natomiast nie mogę potwierdzić, czy było ono dostarczone w kopercie przez pocztę, czy osobiście".

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Sąd w całości podziela stanowisko skarżącego, co do żądań skargi, jak i co do ich uzasadnienia.

Postanowienie o uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania zostało wydane z rażącym naruszeniem art. 7, art. 77, art. 129 §2 oraz art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego.

Skarżący trafnie wskazuje w piśmie z dnia 01 grudnia 2017 roku, że powołana w odpowiedzi na skargę treść wiadomości e-mail nie pozwalała na przyjęcie ustalenia o tym, że odwołanie zostało złożone w dniu 25 marca 2014 roku w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w T..

Sąd wskazuje, że akta sprawy administracyjnej przekazane wraz ze skargą nie zawierają dokumentacji potwierdzającej okoliczności powołane w odpowiedzi na skargę.

Sąd w całości podziela stanowisko skarżącego Stowarzyszenia, że podejmowanie działań po ponad trzech latach od daty przekazania odwołania od organu drugiej instancji (10 kwietnia 2014 roku) oraz treść informacji uzyskanej od pracownika Urzędu Miejskiego w T. we wrześniu 2017 roku w sposób oczywisty aktualizowała procesowy obowiązek organu odwoławczego w zakresie wezwania wnoszącego odwołanie do złożenia wyjaśnień i przekazania dowodów dotyczących sposobu wniesienia, jak i daty złożenia środka odwoławczego od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy T..

Organ dopuścił się rażącego naruszenia obowiązku zebrania całego materiału dowodowego i wydał rozstrzygnięcie w sytuacji, w której zasady doświadczenia życiowego oraz zasady logicznego myślenia jednoznacznie wskazywały, że sprawa nie została dostatecznie wyjaśniona. W konsekwencji postanowienie o stwierdzeniu uchybienia terminowi do wniesienia odwołania zostało wydane przy braku ustaleń usprawiedliwiających wydanie kwestionowanego rozstrzygnięcia.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 145 §1 pkt. 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2017, poz. 1369 ze zm.), orzeczono o uchyleniu kwestionowanego postanowienia. O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 200 powołanej ustawy..

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 lutego 2018 r., dokument z 8 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.