Uzasadnienie
J. T. (zwany dalej Skarżącym) i M. T. wnieśli skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od września do grudnia 2009 r.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 30 kwietnia 2015r., pismem z 7 maja 2015 r. wezwano J. T. i M. T. do solidarnego uiszczenia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - wpisu od skargi w wysokości 1783 zł. W przesłanym wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Pismem z dnia 18 maja 2015 r. J. T. i M. T. wnieśli o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów wpisu wskazując, że ich obecna sytuacja finansowa nie pozwala na uiszczenie kwoty wpisu bez znacznego uszczerbku dla utrzymania siebie oraz swojej rodziny.
Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę M. T. z uwagi na brak interesu prawnego w jej wniesieniu. Powyższe postanowienie nie zostało zaskarżone w toku instancji.
Referendarz Sądowy postanowieniem z dnia 19 sierpnia 2015 r. odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 17 września 2015 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 30 kwietnia 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie w kwocie 1783 zł. Ponadto poinformowano Skarżącego, iż w związku z prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2015 r. o odrzuceniu skargi M. T. powyższe zarządzenie dotyczy tylko Skarżącego. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 24 września 2015 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, do dnia 12 października 2015 r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej zwana: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 30 kwietnia 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 24 września 2015 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 1 października 2015 r. (czwartek). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.