Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1041/18

Metryka

Sąd
Dnia 18 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 18 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych

, Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz,

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Skarżący –P. S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] lutego 2018 r. w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych.

Na podstawie zarządzenia z 24 kwietnia 2018 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Ww. wezwanie, dwukrotnie awizowane, nie zostało odebrane przez Skarżącego. W związku z powyższym przesyłka zawierająca przedmiotowe wezwanie została uznana za doręczoną w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm. dalej: "P.p.s.a.") z dniem 10 maja 2018 r.

Pismem z 4 lipca 2018 r. Skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia opłaty od skargi oraz przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od opłaty od skargi w całości, wskazując iż nie zdążył zawiadomić Sądu o zmianie adresu do korespondencji.

Postanowieniem z 23 sierpnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Postanowienie to nie zostało zaskarżone przez Skarżącego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

W myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Wezwanie do uiszczenie wpisu sądowego od skargi zostało uznane za doręczone 10 maja 2018 r. w trybie art. 73 P.p.s.a. Skarżący w zakreślonym terminie, który minął w dniu 17 maja 2018 r., nie uczynił zadość wezwaniu sądu. Jak wynika z dokumentów księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy do 5 grudnia 2018 r.

Prawomocnym postanowieniem z 23 sierpnia nie został Skarżącemu przywrócony termin do uiszczenia wpisu od skargi, tym samym złożony po upływie terminu do uiszczenia wpisu wniosek o przyznanie prawa pomocy nie mógł skutecznie przerwać terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Stosownie bowiem do treści art. 85 P.p.s.a. tylko wniesienie wniosku o przyznanie prawa pomocy przed upływem terminu do uiszczenia wpisu może uchronić stronę przed negatywnymi konsekwencjami nieopłacenia skargi w terminie zakreślonym przez Sąd.

Powyższa okoliczność oznacza, że wniesiona skarga nie została opłacona w zakreślonym terminie. W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji.

Mając powyższe na uwadze Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 sierpnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.