Uzasadnienie
Skarżący – S. K. pismem z dnia 13 kwietnia 2013 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 14 maja 2013 r. pismem z dnia 16 maja 2013 r. wezwano Skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi, przez własnoręczne podpisanie skargi lub nadesłanie własnoręcznie podpisanej kopii skargi.
Powyższe wezwanie zostało doręczone na adres Skarżącego w dniu 20 maja 2013 r. (k. 26 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, dalej: "p.p.s.a."), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Wymogi dla pisma zawiera art. 46 § 1 p.p.s.a., w szczególności winno zawierać podpis strony, albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika (art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a.). Wskazany brak formalny uniemożliwia nadanie skardze dalszego biegu. Jednocześnie jednak jest to brak, który może zostać usunięty przez stronę na wezwanie Sądu, w którym to zostanie dokładnie określony brak i termin, w jakim strona winna go uzupełnić oraz pouczenie o skutkach nieuzupełnienia braku we wskazanym terminie (art. 49 § 1 p.p.s.a.).
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
W rozpoznawanej sprawie w sposób prawidłowy wezwano Skarżącego do uzupełnienia braku formalnego skargi przez własnoręczne podpisanie skargi lub nadesłanie własnoręcznie podpisanej kopii skargi. W zarządzeniu zawarto również pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi.
Jak wcześniej wskazano wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi zostało doręczone Skarżącemu w dniu 20 maja 2013 r. Wyznaczony siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął zatem w dniu 27 maja 2013 r. (poniedziałek). Pomimo upływu wyznaczonego terminu Skarżący nie uzupełnił ww. braku formalnego skargi.
W tym stanie rzeczy, Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 w związku z art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. orzec, jak w sentencji.