Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 sierpnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1215/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Waldemar Śledzik przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 sierpnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej L. D.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1215/12
Sprawa
w sprawie ze skargi L. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1215/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. na decyzję z dnia [...] lutego 2012 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r.

Pismem z dnia 8 stycznia 2014 r. Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia doradcy podatkowego oraz zwolnienia od kosztów sądowych.

Pismem z dnia 3 lutego 2014 r. pełnomocnik Skarżącego złożył skargę kasacyjną od powyższego wyroku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Postanowieniem z dnia 18 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przywrócił termin do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku.

Postanowieniem z dnia 31 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 30 czerwca 2014 r. sygn. akt I FZ 148/14 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie z dnia 31 marca 2014 r..

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 11 lipca 2014 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w wysokości 5751 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wyżej wymienione wezwanie zostało doręczone w dniu 15 lipca 2014 r.

Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu, co potwierdza dokumentacja księgowa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotycząca opłat sądowych do dnia 5 sierpnia 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270)– dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia.

W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Ponadto zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi skarżącego 15 lipca 2014 r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 22 lipca 2014 r. (wtorek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a.

W wyznaczonym terminie Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.

W tej sytuacji Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 grudnia 2014 r., dokument z 17 listopada 2014 r., dokument z 31 marca 2014 r., dokument z 18 lutego 2014 r., dokument z 24 października 2013 r., dokument z 24 września 2013 r., dokument z 20 września 2013 r., dokument z 11 marca 2013 r., dokument z 11 lipca 2012 r., dokument z 25 maja 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.