Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1215/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. na decyzję z dnia [...] lutego 2012 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r.
Pismem z dnia 8 stycznia 2014 r. Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia doradcy podatkowego oraz zwolnienia od kosztów sądowych.
Pismem z dnia 3 lutego 2014 r. pełnomocnik Skarżącego złożył skargę kasacyjną od powyższego wyroku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z dnia 18 lutego 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przywrócił termin do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku.
Postanowieniem z dnia 31 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Postanowieniem z dnia 30 czerwca 2014 r. sygn. akt I FZ 148/14 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie z dnia 31 marca 2014 r..
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 11 lipca 2014 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w wysokości 5751 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wyżej wymienione wezwanie zostało doręczone w dniu 15 lipca 2014 r.
Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu, co potwierdza dokumentacja księgowa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotycząca opłat sądowych do dnia 5 sierpnia 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270)– dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Ponadto zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi skarżącego 15 lipca 2014 r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 22 lipca 2014 r. (wtorek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a.
W wyznaczonym terminie Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.
W tej sytuacji Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.