Uzasadnienie
Pismem z 11 kwietnia 2008 r. Skarżąca K. J., działając przez pełnomocnika, będącego adwokatem, wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] marca 2008 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r.
Po prawomocnym zakończeniu postępowania o przyznanie prawa pomocy, zarządzeniem z 4 listopada 2008 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 45.522 zł. Zarządzenie to zostało następnie uchylone przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 12 stycznia 2009 r. (II FZ 618/08), w którym to zobowiązano Sąd I instancji do poczynienia ustaleń w odniesieniu do dwóch dokonanych przez Skarżącą wpłat na łączną kwotę 3.500 zł.
Wykonując te zalecenia Sąd wezwał pełnomocnika Skarżącej do wyjaśnienia, jakiej – spośród dwóch zawisłych przed Sądem, sprawy dotyczą wspomniane wpłaty.
Na wezwanie to pełnomocnik nie udzielił odpowiedzi, wskutek czego uznano – stosownie do zawartego w tym wezwaniu pouczenia – że wpłat na kwotę 3.500 zł dokonano w sprawie III SA/Wa 1365/08.
W konsekwencji zarządzeniem z 16 lutego 2009 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 45.522 zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis tego zarządzenia doręczono pełnomocnikowi Skarżącej na ostatni – znany Sądowi adres, widniejący w nagłówku sporządzonego w dniu 19 listopada 2008 r. zażalenia (k. 98 akt sądowych).
Przesyłkę zawierającą wezwanie zwrócono Sądowi w dniu 23 marca 2009 r. z adnotacją, z której wynikało, że mimo dwukrotnej awizacji pełnomocnik Skarżącej przesyłki tej nie podjął w terminie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a.") sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma - w tym przypadku skargi, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata - w tym przypadku wpis. W razie nieopłacenia skargi wzywa się wnoszącego, aby uiścił należny wpis, a niewykonanie tego wezwania w terminie skutkuje odrzuceniem skargi na podstawie art. art. 220 § 3 p.p.s.a.
Z akt sprawy wynika, że odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego doręczono pełnomocnikowi Skarżącej w trybie doręczenia zastępczego (dwukrotne awizo) w dniu 9 marca 2009 r.
Przesyłkę zawierającą to wezwanie awizowano po raz pierwszy w dniu 20 lutego 2009 r. i złożono ją na okres siedmiu dni w placówce pocztowej W. [...]. Przyczynę jej niedoręczenia określono jako "mieszkanie zamknięte". W dniu 2 marca 2009 r. przesyłkę tę awizowano powtórnie, a następnie odesłano ją nadawcy z adnotacją "zwrot nie podjęto w terminie".
Skoro zatem pełnomocnik Skarżącej nie odebrał przesyłki, należało uznać ją za doręczoną z upływem ostatniego dnia siedmiodniowego terminu, liczonego od daty powtórnego awizo, tj. z dniem 9 marca 2009 r. W tej sytuacji termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał w dniu 16 marca 2009 r. (poniedziałek).
W dokumentach księgowych Sądu dotyczących opłat sądowych na dzień 6 kwietnia 2009 r. nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Z tej przyczyny Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., zgodnie z którym odrzuceniu podlega skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.