Uzasadnienie
- I. Sp. z o.o. (dalej jako "Skarżąca") zakwestionowała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie postanowienie Ministra Finansów z [...] marca 2015 r. w sprawie skargi na czynność egzekucyjną.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 czerwca 2015 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Skarżąca, pismem z 15 czerwca 2015 r., zwróciła się o przyznanie prawa pomocy.
Referendarz sądowy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniami – odpowiednio – z 10 lipca 2015 r. oraz z 17 września 2015 r. odmówili przyznania Skarżącej prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych z uwagi na niewykazanie sytuacji materialnej Strony.
Spółka wniosła zażalenie na postanowienie Sądu z 17 września 2015 r., lecz zażalenie to zostało odrzucone postanowieniem z 25 listopada 2015 r. z uwagi na braki konstrukcyjne złożonego środka odwoławczego. Prawidłowość postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 listopada 2015 r. została potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny – po rozpoznaniu kolejnego zażalenia Skarżącej (z 16 grudnia 2015 r.) – postanowieniem z 21 marca 2016 r., II Fz 88/16 w przedmiocie oddalenia zażalenia z 16 grudnia 2015 r. na postanowienie o odrzuceniu zażalenia.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 8 kwietnia 2016 r. o wezwaniu do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 2 czerwca 2015 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, Skarżącej zostało doręczone skutecznie stosowne wezwanie w dniu 14 kwietnia 2016 r. Strona została pouczona o przysługującym jej terminie siedmiu dni na wykonanie wezwania oraz o rygorze odrzucenia.
Skarżąca do 5 maja 2016 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego z 9 maja 2005 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano Spółkę do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej 14 kwietnia 2016 r., zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął 21 kwietnia 2016 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Jak już wyjaśniono, do 5 maja 2016 r. Skarżąca, mimo wezwania, nie uiściła należnego wpisu (zob. notatka Oddziału Finansowo-Budżetowego z 9 maja 2016 r.).
Sąd, w tym stanie rzeczy, odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.