Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1408/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 maja 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

  1. I. Sp. z o.o. (dalej jako "Skarżąca") zakwestionowała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie postanowienie Ministra Finansów z [...] marca 2015 r. w sprawie skargi na czynność egzekucyjną.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 czerwca 2015 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

Skarżąca, pismem z 15 czerwca 2015 r., zwróciła się o przyznanie prawa pomocy.

Referendarz sądowy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniami – odpowiednio – z 10 lipca 2015 r. oraz z 17 września 2015 r. odmówili przyznania Skarżącej prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych z uwagi na niewykazanie sytuacji materialnej Strony.

Spółka wniosła zażalenie na postanowienie Sądu z 17 września 2015 r., lecz zażalenie to zostało odrzucone postanowieniem z 25 listopada 2015 r. z uwagi na braki konstrukcyjne złożonego środka odwoławczego. Prawidłowość postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 listopada 2015 r. została potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny – po rozpoznaniu kolejnego zażalenia Skarżącej (z 16 grudnia 2015 r.) – postanowieniem z 21 marca 2016 r., II Fz 88/16 w przedmiocie oddalenia zażalenia z 16 grudnia 2015 r. na postanowienie o odrzuceniu zażalenia.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 8 kwietnia 2016 r. o wezwaniu do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 2 czerwca 2015 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, Skarżącej zostało doręczone skutecznie stosowne wezwanie w dniu 14 kwietnia 2016 r. Strona została pouczona o przysługującym jej terminie siedmiu dni na wykonanie wezwania oraz o rygorze odrzucenia.

Skarżąca do 5 maja 2016 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego z 9 maja 2005 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.

W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano Spółkę do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej 14 kwietnia 2016 r., zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął 21 kwietnia 2016 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Jak już wyjaśniono, do 5 maja 2016 r. Skarżąca, mimo wezwania, nie uiściła należnego wpisu (zob. notatka Oddziału Finansowo-Budżetowego z 9 maja 2016 r.).

Sąd, w tym stanie rzeczy, odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 31 lipca 2017 r., dokument z 1 czerwca 2017 r., dokument z 20 lutego 2017 r., dokument z 20 grudnia 2016 r., dokument z 19 września 2016 r., dokument z 28 lipca 2016 r., dokument z 14 kwietnia 2016 r., dokument z 25 listopada 2015 r., dokument z 17 września 2015 r., dokument z 10 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.