Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 25 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę B. F. (dalej: "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2015 r. w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Odpis postanowienia z dnia 25 lipca 2016 r. został doręczony Skarżącej w dniu 1 sierpnia 2016 r. (k-18 akt sądowych), a więc termin na wniesienie zażalenia minął z dniem 8 sierpnia 2016 r.
W dniu 2 sierpnia 2016 r. drogą elektroniczną wpłynęło zażalenie Skarżącej (k- 20 akt sądowych) na ww. postanowienie z dnia 25 lipca 2016 r.
Zarządzeniem z dnia 4 sierpnia 2016 r. wezwano Skarżącą do podpisania (nadesłanego drogą elektroniczną) zażalenia z dnia 2 sierpnia 2016 r. na postanowienie z dnia 25 lipca 2016 r., uiszczenie wpisu od zażalenia oraz złożenie odpisu ww. zażalenia dla strony przeciwnej - w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia (art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.).
Wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia oraz do uiszczenia wpisu zostało przesłane listem poleconym 4 sierpnia 2016 r. na wskazany w skardze adres Skarżącej. Przesyłka została dwukrotnie awizowana 12 i 22 sierpnia 2016 r., a następnie 30 sierpnia 2016 r. została zwrócona przez Urząd Pocztowy do nadawcy. Kopertę zawierającą wezwanie złożono do akt sądowych ze skutkiem doręczenia (k. 28 akt sądowych).
Przesyłkę skierowaną na adres Skarżącej uznano za doręczoną z dniem 26 sierpnia 2016 r. w trybie art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718, dalej zwanej: "P.p.s.a.").
Pomimo skutecznego wezwania skarżąca w terminie wskazanym przez Sąd nie uzupełniła braków formalnych zażalenia. Uiściła natomiast wpis od zażalenia w wysokości 100 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 194 § 3 p.p.s.a., zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym, w tym określonemu w art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a., czyli winno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Art. 197 § 2 p.p.s.a wskazuje, że do postępowania toczącego się wskutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2.
Natomiast art. 178 p.p.s.a. stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zażalenie złożone bez podpisu strony jest obarczone brakiem formalnym, którego nieuzupełnienie, po uprzednim wezwaniu Sądu, skutkuje jego odrzuceniem.
Wniesione przez skarżącą zażalenie na postanowienie tutejszego Sądu z dnia 25 lipca 2016 r. nie było podpisane, a w związku z tym konieczne stało się wezwanie skarżącej do jego podpisania pod rygorem odrzucenia. Wezwanie to nie zostało wykonane przez skarżącą w terminie wyznaczonym przez Sąd i tym samym nie został uzupełniony brak formalny w postaci podpisania zażalenia.
Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu od zażalenia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.