Uzasadnienie
Skarżąca – E.Z., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2011 r.
W odpowiedzi na zarządzenie z dnia 3 czerwca 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 6.250 zł, pismem z dnia 1 lipca 2015 r. Skarżąca zwróciła się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 12 lutego 2016 r. o sygn. akt III SA/Wa 1490/15 referendarz sądowy WSA w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Na mocy zarządzenia Sądu z dnia 22 marca 2016 r. Skarżącą wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 3 czerwca 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 6.250 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 30 marca 2016 r. (karta nr 39 akt sądowych).
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 41 akt sądowych), sporządzonej według stanu do dnia 19 kwietnia 2016 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.
Stosownie do art. 220 § 1 P.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z do art. 220 § 3 P.p.s.a.
Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 30 marca 2016 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 31 marca 2016 r. Termin ten upłynął z dniem 6 kwietnia 2016 r. (środa) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Do dnia 6 kwietnia 2016 r. Skarżąca powinna uiścić wpis sądowy od skargi.
Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 19 kwietnia 2016 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżąca nie uiściła go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 P.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.