Uzasadnienie
Skarżący – C. N. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2015 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. Wraz ze skargą Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od opłat sądowych, w tym od wpisu od skargi ponad kwotę 10.000 zł.
Postanowieniem z dnia 3 marca 2016 r. Referendarz sądowy odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od opłat sądowych.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2016 r. wezwano Skarżącego do uiszczeniu wpisu sądowego od skargi w kwocie 26.198 zł.
W odpowiedzi na wezwanie w dniu 11 kwietnia 2016 r. Skarżący złożył na formularzu PPF kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 19 maja 2016 r. referendarz sądowy odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Pismem z dnia 31 maja 2016 r. zatytułowanym "Skarga na orzeczenie referendarza sądowego" Skarżący złożył sprzeciw od postanowienia referendarza sądowego z dnia 19 maja 2016 r. w przedmiocie odmowy udzielenia prawa pomocy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 5 lipca 2016 r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie referendarza sądowego z dnia 19 maja 2016 r.
Na podstawie zarządzenia z dnia 22 lipca 2016 r. Skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2016 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi. Wezwanie zostało doręczone w dniu 29 lipca 2016 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 1 września 2016r. Skarżący nie uiścił należnego wpisu, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2016 poz. 718 ze zm.), dalej,,p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu oraz pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 29 lipca 2016 r. w związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 5 sierpnia 2016 r. (piątek). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.