Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 maja 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1907/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 28 maja 2013 r. na posiedzeniu niejawnym skargi B. z siedzibą w Belgii na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od marca do maja 2009 r. postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 11 maja 2011 r. B. z siedzibą w Belgii (dalej jako "Skarżąca") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od marca do maja 2009 r.

W dniu 27 grudnia 2011 r. doręczone Skarżącej wezwanie do usunięcia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego wezwania – braków formalnych skargi poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji spółki w dacie wniesienia skargi (w postaci np. wypisu KRS).

W dniu 2 stycznia 2012 r. (data stempla pocztowego) Skarżąca odpowiadając na wezwanie Sądu, poinformowała, iż nie jest możliwe doręczenie Sądowi wyciągu w terminie wskazanym przez Sąd, bowiem w Królestwie Belgii urząd wydający wyciągi nie pracuje z powodu przerwy świątecznej od Świąt Bożego Narodzenia do dnia 2 stycznia 2012 roku. Ponadto zwróciła się z wnioskiem o wydłużenie terminu do doręczenia oryginału wyciągu o 14 dni.

W dniu 4 stycznia 2012 r. (data stempla pocztowego) Skarżąca przedstawiła uwierzytelnioną kopię wyciągu zupełnego z Rejestru Handlowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 6 marca 2012 r. odmówił przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych skargi. Sąd przyjął, że Skarżąca nie uprawdopodobniła okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu.

Na skutek wniesionego przez Skarżącą zażalenia, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 14 czerwca 2012 r. uchylił zaskarżone orzeczenie. W uzasadnieniu wskazał, iż w aktach sprawy brak jest wniosku Skarżącej o przywrócenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi, w związku z czym, Sąd pierwszej instancji nie miał podstaw do wszczęcia postępowania w zakresie przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie mogąc rozpoznać wniosku Skarżącej jako wniosku o przywrócenie terminu, postanowieniem z 16 sierpnia 2012 r., oddalił przedmiotowy wniosek zgodnie z jego treścią jako wniosek o przedłużenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Skarżąca dniu 4 września 2012 r. (data stempla pocztowego) wniosła do Sądu o przywrócenie terminu do złożenia odpisu z rejestru handlowego. Stwierdziła, że z ostrożności składa ww. wniosek oraz wskazała, iż pismo wniesione w dniu 4 stycznia 2012 r. "należy potraktować jako wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wypisu".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 27 grudnia 2012 r. odrzucił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi, z uwagi na złożenie przedmiotowego wniosku z uchybieniem terminu.

Skarżąca na powyższe postanowienie wniosła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2013 r. oddalił zażalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej jako "p.p.s.a." sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Jak uprzednio wskazano, w dniu 27 grudnia 2011 r. doręczono Skarżącej wezwanie do usunięcia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania – braków formalnych skargi poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji spółki w dacie wniesienia skargi (w postaci np. wypisu KRS).

Siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 3 stycznia 2012 r. (wtorek). Z akt sprawy wynika natomiast, że Skarżąca uzupełniła braki formalne skargi w dniu 4 stycznia 2012 r. (środa), tj. z jednodniowym uchybieniem terminu. Jednocześnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 27 grudnia 2012 r. odrzucił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2013 r.

Mając na uwadze powyższe uchybienie terminu do usunięcia braków formalnych skargi Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 grudnia 2012 r., dokument z 23 listopada 2012 r., dokument z 12 października 2012 r., dokument z 16 sierpnia 2012 r., dokument z 6 marca 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.