Uzasadnienie
Pismem z dnia 11 maja 2011 r. B. z siedzibą w Belgii (dalej jako "Skarżąca") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od marca do maja 2009 r.
W dniu 27 grudnia 2011 r. doręczone Skarżącej wezwanie do usunięcia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego wezwania – braków formalnych skargi poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji spółki w dacie wniesienia skargi (w postaci np. wypisu KRS).
W dniu 2 stycznia 2012 r. (data stempla pocztowego) Skarżąca odpowiadając na wezwanie Sądu, poinformowała, iż nie jest możliwe doręczenie Sądowi wyciągu w terminie wskazanym przez Sąd, bowiem w Królestwie Belgii urząd wydający wyciągi nie pracuje z powodu przerwy świątecznej od Świąt Bożego Narodzenia do dnia 2 stycznia 2012 roku. Ponadto zwróciła się z wnioskiem o wydłużenie terminu do doręczenia oryginału wyciągu o 14 dni.
W dniu 4 stycznia 2012 r. (data stempla pocztowego) Skarżąca przedstawiła uwierzytelnioną kopię wyciągu zupełnego z Rejestru Handlowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 6 marca 2012 r. odmówił przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych skargi. Sąd przyjął, że Skarżąca nie uprawdopodobniła okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu.
Na skutek wniesionego przez Skarżącą zażalenia, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 14 czerwca 2012 r. uchylił zaskarżone orzeczenie. W uzasadnieniu wskazał, iż w aktach sprawy brak jest wniosku Skarżącej o przywrócenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi, w związku z czym, Sąd pierwszej instancji nie miał podstaw do wszczęcia postępowania w zakresie przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie mogąc rozpoznać wniosku Skarżącej jako wniosku o przywrócenie terminu, postanowieniem z 16 sierpnia 2012 r., oddalił przedmiotowy wniosek zgodnie z jego treścią jako wniosek o przedłużenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.
Skarżąca dniu 4 września 2012 r. (data stempla pocztowego) wniosła do Sądu o przywrócenie terminu do złożenia odpisu z rejestru handlowego. Stwierdziła, że z ostrożności składa ww. wniosek oraz wskazała, iż pismo wniesione w dniu 4 stycznia 2012 r. "należy potraktować jako wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wypisu".
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 27 grudnia 2012 r. odrzucił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi, z uwagi na złożenie przedmiotowego wniosku z uchybieniem terminu.
Skarżąca na powyższe postanowienie wniosła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2013 r. oddalił zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej jako "p.p.s.a." sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Jak uprzednio wskazano, w dniu 27 grudnia 2011 r. doręczono Skarżącej wezwanie do usunięcia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania – braków formalnych skargi poprzez złożenie oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu, z którego wynikałoby upoważnienie osoby, która podpisała skargę do reprezentacji spółki w dacie wniesienia skargi (w postaci np. wypisu KRS).
Siedmiodniowy termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał z dniem 3 stycznia 2012 r. (wtorek). Z akt sprawy wynika natomiast, że Skarżąca uzupełniła braki formalne skargi w dniu 4 stycznia 2012 r. (środa), tj. z jednodniowym uchybieniem terminu. Jednocześnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 27 grudnia 2012 r. odrzucił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2013 r.
Mając na uwadze powyższe uchybienie terminu do usunięcia braków formalnych skargi Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.