Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] listopada 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie Skarżącego – H. W. z dnia 22 października 2007 r. na postanowienie tego Sądu z dnia [...] października 2007 r. Pismem z dnia 27 listopada 2007 r. skarżący wniósł zażalenie na w/w postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Z akt sprawy oraz pisma wyjaśniającego Poczty Polskiej – Centrum Sieci Pocztowej z dnia 7 marca 2008 r., wynika, iż przesyłka zawierająca odpis ww. zarządzenia, przesłana na adres wskazany w skardze, była dwukrotnie awizowana, tj. 20 i 28 grudnia 2007 r. i nie została podjęta. Ponieważ nie została odebrana przez Skarżącego, 14 stycznia 2008 r. zwrócono ją Sądowi. W tej sytuacji, na podstawie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), przesyłkę uznano za doręczoną Stronie w dniu 4 stycznia 2008 r., tj. ostatniego dnia okresu, na jaki złożono ją w placówce pocztowej. Zatem wskazany w nim siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał z dniem 11 stycznia 2008 r.
Do 12 marca 2008r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a., zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Stosownie do dyspozycji art. 220 § 3 w/w ustawy skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przed Sąd. Obowiązek uiszczenia wpisu od zażalenia wynika z art. 230 § 1 p.p.s.a., w myśl którego od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Stosownie do art. 230 § 2 p.p.s.a. pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Zgodnie natomiast z § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), wpis stały bez względu na przedmiot zaskarżonego aktu lub czynności w sprawach zażaleń na postanowienia wojewódzkich sądów administracyjnych wynosi 100 zł.
W rozpoznawanej sprawie Sąd zarządzeniem z dnia 11 grudnia 2007 r. wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł. Przesyłkę zawierającą wezwanie uznano za doręczoną Stronie 4 stycznia 2008 r., tj. ostatniego dnia okresu, na jaki złożono ją w placówce pocztowej. Zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął 11 stycznia 2008 r. Tymczasem jak wynika z kontroli rejestru dochodów budżetowych Sądu w przedmiotowej sprawie, nie uiszczono wpisu sądowego we wskazanym przez Sąd terminie.
W konsekwencji, nieuiszczenie wpisu sądowego od zażalenia w wyznaczonym terminie - jak to ma miejsce w niniejszej sprawie - w świetle cytowanego przepisu stanowi podstawę do odrzucenia zażalenia.
Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 220 § 1 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.